Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Adana Otobüs Bileti

Çukurova’nın Büyülü Şehri

Adana

Seyhan Nehri’nin üzerine kurulmuş kent, Akdeniz’in en güzel illerinden biridir. Güzelliğinin nedeni öyle yalnızca Akdeniz’e kıyısı olmasından değil elbet. Sırtını Toros Dağları’na dayamış, yüzünü Akdeniz’in masmavi sularına dönmüş… Çukurova’nın en verimli topraklarıyla daha da güzelleşmiş.

Zamanında üzerinde yaşamış medeniyetler Adana’ya gözleri gibi bakmışlar. O nedenle gerek şehir içinde gerekse merkezden uzak bölgelerde birbirinden değerli tarihî kalıntılar bulunmaktadır. Adana turuna merkezden başladığınızda ayaklarınızın sizi Taş Köprü’ye doğru götürdüğünü fark edeceksiniz. Çünkü burası kentin hem tarihî ruhunu hem de güzelliğini doya doya seyredebileceğiniz bir nokta. Roma döneminden kalma Taş Köprü’ye ve altından akan suyuyla Seyhan Nehri’ne kaptırın kendinizi. Başınızı kaldırdığınızda ise hemen karşıdaki Adana Merkez Sabancı Camii’ni göreceksiniz. Sabancı Camii, Ortadoğu’nun en büyük camileri arasında yer alıyor, yapının kendine has mimarisine hayran kalacaksınız. Hayran kalacağınız bir başka yapı ise Adana Ulu Camii. Kentin sembolü olarak kabul edilen cami, Selçuklular ve Memluklular döneminin mimari dokusunu taşımaktadır. Oldu ya Adana’nın sıcağından yorulup biraz soluklanmak istediniz; o zaman Seyhan Nehri’ne bakan, yeşiller içindeki Adana Merkez Park’ta soluklanabilirsiniz. Merkez Camii’nin bitişiğinde bulunan park, Avrupa standartlarında düzenlenmiş modern bir yapıya da sahip.

Dolu dolu bir şehir turundan sonra merkezden biraz uzaklaşmanın zamanı geldi. Çevrede gezilecek birbirinden güzel eserler sizi bekliyor. Şehrin verimli toprağını korumak için kentin dört bir yanına yapılmış kaleler görülmeye değer yerler arasında. Anavarza Kalesi ve Şahmeran Kalesi ise bunlardan başlıcaları. Kaleler dışında; Anavarza, Misis, Şar antik kentleri de Çukurova’nın tarihî mirasları arasında yer alıyor.

Adana, diğer Akdeniz illerinden ayrılan havası ve kendine has kültürüyle gidip görmeye değer. Çukurova’nın bereketli topraklarında yürümek, Toroslara ve güneşe sırtınızı dayayıp Seyhan’a karşı kahvenizi yudumlamak, Taş Köprü’nün üzerinde geçmişe doğru yürümek için Adana otobüs biletiniz hazır!

Hazır Adana’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

- Kentin yöresel tatlısı bici bicinin tadına bakabilirsiniz.

- Dünyaca ünlü Adana kebap ve ciğeri mutlaka yemeli, yanında meşhur şalgam suyundan içmelisiniz.

- Adana’nın belki de en güzel hamur işlerinden biri olan Adana böreğinden yiyebilirsiniz. Oldukça zahmetli bir yapımı olan Adana böreğinin kıymalı, peynirli ve patatesli türleri bulunuyor.

 

Nereye gidelim?

- Atatürk’e ait eserlerin sergilendiği Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

- Nostaljik tura bayılırım diyorsanız, Tepebağ eski Adana evlerini gezebilirsiniz.

- Adrenalini ve doğayı seviyorsanız Toros Dağları’nın dik yamaçlarında yürüyüş yapabilirsiniz.

- Kapıkaya Kanyonu’nda Torosların bilinmeyen noktalarını keşfe çıkabilirsiniz.

- Tarihî Kazancılar Çarşısı’nda yıllardır halka hizmet vermeye devam eden esnafların el emeği ürünlerine göz atabilirsiniz.

- Adana Etnografya Müzesi’nde yörüklere ait eserleri inceleyin. Eskiden kilise olarak kullanılmış olan müze binasına ise hayran kalacağınızı belirtelim.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.