NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Ağrı Otobüs Bileti

Ağrı Hakkında

Anadolu’nun Heybetli Şehri

Ağrı

Burası dünyanın meraklı gözlerle baktığı, efsanelere konu olmuş bir şehir… Nuh Tufanı’na, en yüksek zirveye, Doğu’nun benzersiz kültürüne kaynaklık etmiş bir diyar… Ağrı, görkemli ve mistik havası ile sizi kendine hayran bırakacak.

Bu küçük ama tarih yumağı kenti Cumhuriyet Caddesi’ni turlayarak tanımaya başlayabilirsiniz. İstanbul’un İstiklâl Caddesi’ni andıran Cumhuriyet Caddesi, Ağrı’nın en işlek caddesi denebilir. Sizi şehir merkezinden alıp Ağrı Dağı’na doğru götürdüğümüzde ise karşılaşacağınız manzaraya hayran kalacaksınız. Türkiye’nin en yüksek zirvesi Ağrı Dağı’nın eteklerinde kamp kurabilir, kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Yanı başında bulunan küçük Ağrı Dağı’nda ise dikit ve sarkıtlarla kaplı Buz Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz. Dağın yamacında bulunan ve Nuh’un gemisinin karaya oturduğu yer olduğuna inanılan bölge ise kentin en dikkat çeken ziyaret noktalarından biri.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde yer alan ve Osmanlı Devleti zamanında inşa edilmiş İshak Paşa Sarayı ise kentin Ağrı Dağı’ndan sonra ikinci sembolü olmuştur. Sarayın görkemli mimarisine hayran kalacağınızı önceden belirtelim. Sarayın hemen karşısında yer alan Urartu Kalesi, Doğubeyazıt Kalesi ve Eski Beyazıt Camii de İshak Paşa gibi kentin heybetli ve tarihî yapıları arasında yer alıyor. Doğubeyazıt Kalesi’nde gün batımının eşsiz görüntüsünü ise bir fotoğraf karesiyle ölümsüzleştirebilirsiniz.

Ağrı, eşsiz mutfağı, tarihî yapıları ve doğal güzelliği ile el değmemiş bir kültürü içinde barındırıyor. Doğu’nun bu görkemli ve kadim kentini hâlâ ziyaret etmediyseniz hemen Ağrı otobüs bileti alıp yola koyulmaya ne dersiniz?

Hazır Ağrı’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

- Doğu Anadolu’nun lezzetli yemeklerinden Ağrı’nın payına da sayısız lezzetli yemek düşüyor. Sac kavurması olarak bilinen selekelinin ve Abdigör köftesinin tadına mutlaka bakın.

- Kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti, meşhur otlu peyniri ile yapacağınız enfes kahvaltıyı kaçırmayın. 

Nereye gidelim?

- Doğa sporu tutkunuysanız, Ağrı Dağı’nın eteklerinde kayak ya da Murat Suyu’nda rafting yapma heyecanını yaşayın.

- Meya Vadisi’nin benzersiz güzelliğini keşfedebilirsiniz.

- Doğubeyazıt’ın tarih kokan pasajlarında yerli halkın el emeği ürünlerine göz atabilirsiniz.

- Diyadin ilçesinin kültürünü koruyan havasını solumadan dönmeyin. Pirabat Höyükleri’ni incelerken yerli halkın özgün yaşantısının etkisinde kalabilirsiniz.

Her hakkı saklıdır. Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. 2019

Google Play AppStore