Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Aksaray Otobüs Bileti

Kapadokya’ya Açılan Kapı

Aksaray

Kapadokya’nın başladığı nokta olarak kabul edilen Aksaray, Ihlara Vadisi, Tuz Gölü, Hasan Dağı ile çevrelenmiş, gezmekle bitiremeyeceğiniz, gezerken hayran kalacağınız en güzel kentlerimizden biri.

Yeraltı şehirlerinin gizemini, kiliselerin tarihini ve doğal güzellikleri bolca bulabileceğiniz bu gezinin ilk durağı şüphesiz Ihlara Vadisi olacaktır. 14 kilometrelik bir genişliği olan vadi Türkiye’nin en popüler yürüyüş parkurları arasında yer alıyor. Ihlara Vadisi, Kapadokya’nın başlangıç noktasıdır ve bu doğa harikası vadinin hakkı yürüyerek verilir. Eşine rastlanmayan güzellikleri keşfetmek için Ilısu Kasabası’ndan başlayarak Selime Kasabası’na kadar sürecek bir keşif turuna çıkın. Yol boyu kayalara oyularak yapılmış kiliseler ve yeraltı şehirlerine rastlayacaksınız. Freskli kiliseler ve kayalara oyulmuş muhteşem tüneller sizi geçmişe götürecek. Saratlı ve Gözyaşı bu gizemli yeraltı şehirlerinden yalnızca ikisi. Hasan Dağı’nın mirası olan peribacalarını incelerken doğaya bir kez daha hayran kalacaksınız.

Bir diğer eşsiz doğa harikası Tuz Gölü ise daha önce gördüğünüz hiçbir göle benzemiyor. Türkiye’nin ikinci büyük gölü olma özelliğine sahip bu göl adeta bir vaha görünümünde. Doğal güzelliğinin yanında kuş cenneti ve endemik bitkilere ev sahipliği yapıyor. Unutmadan, burada gün batımını doya doya izleyebilir ve muhteşem fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Merkezde ise mimari açıdan ünlü pek çok yapı bulunuyor. Bu yapılar arasında Selçuklu çini sanatının en güzel örneği Eğri Minare ve taş oyma sanatının usta örneği Vali Konağı yer alıyor. 

İç Anadolu’nun bu antik kentini ziyaret etmek, şehrin ruhunu hissetmek için Aksaray otobüs biletinizi alıp koyulun yola.

Hazır Aksaray’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Helvadere’nin meşhur alabalığının tadına bakabilirsiniz.

- Ihlara Vadisi’nde sac tavanın tadı bir başka olur. Vadi turunuzda bir yemek molası verin ve bu lezzetten mahrum kalmayın.

Nereye gidelim?

- Aksaray’ın tarihine ve kültürüne ışık tutan Aksaray Kültür Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.

- Hasan Dağı’ndan yamaç paraşütüyle şehre yukarıdan bakmanın heyecanını yaşayın.

- Civar ilçelerden çıkarılmış tarihî eserlerin sergilendiği Aksaray Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

- Hanlarıyla ünlü bu şehirde Sultanhanı’nı ziyaret edebilirsiniz.

- Ağustos ayında gerçekleşen farklı kültürlerin yansımasını görebileceğiniz Ihlara Festivali’ne katılmadan dönmeyin.!
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.