Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Amasya Otobüs Bileti

Şehzadelerin Göz Nuru

Amasya

Şehzadeleri ile ünlü Amasya, bıraktığı tarihi ve kültürel dokuyu ayakta tutmayı başarmış. Şehrin dört bir yanına yayılmış tarihî camiler, külliyeler ve kütüphanelerden bunu anlamak mümkün. Yeşilırmak’ın çevresine kurulmuş şehir gezisinde fotoğraf makinenizi bir an olsun yanınızdan ayırmayın.

Amasya’yı keşfetmeye şehri ikiye bölen Yeşilırmak boyunca yapacağınız ufak tur ile başlayabilirsiniz. Yönünüzü Amasya evlerine (Yalıboyu Evleri) çevirdiğinizde ise tarihin en güzel miraslarından birini göreceksiniz. Roma döneminden kalma Alçak Köprü’nün üzerinden geçip evlere yakından bakın, tarihin ruhunu bu kadar yakından hissetmemiştiniz. Şehzadelerin mirasları tarihî yapıları da merkezden uzaklaşmadan görmenizi tavsiye ederiz. Tarihî hamam ve Gökmedrese bu yapılar arasında yer alıyor.

Amasya evlerinin bulunduğu dar sokakların arasından yürürken başınızı kayalıklara doğru kaldırın. Kaya mezarlarına rastlayacaksınız. Kenti gözleyen kaya mezarlarını yakından görmenizi öneririz. Şehirden biraz uzaklaştığımızda ise Borabay Gölü’nde doğaya karşı bir fincan çay içerek dinlenebilirsiniz. Eğer kuşların göç zamanına denk gelirseniz, Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde doğanın birbiriyle uyumuna şahit olabilirsiniz.

Amasya, sizi kendine çekecek doğal güzelliği ve şehzadelerin anısını taşıyan yapıları ile Anadolu’nun en güzel kentleri arasında yer alıyor. Amasya otobüs biletinizi alıp bu şehri görmek için fazla vakit kaybetmeyin.

Hazır Amasya’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

Yöresel lezzetlerden ayva galesi ve ekmek aşını deneyin.

Çayın yanına ya da kahvaltıda yemek için bir tür gözleme olan cırıktayı öneririz.

Nereye gidelim?

Amasya Kalesi’nin surları arasında dolaşıp kentin muhteşem manzarası karşısında hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

- Kentin Amasya Kalesi’nden sonra turistlerin ilgi odağı olmayı başarmış yeri ise Aynalı Mağara. Bölgenin turistik noktalarından biri olan bu mağaraya adımlarınızı heyecan içinde atacaksınız. Bir yandan aşk efsanesine konu olmuş içli hikâyesini dinleyip bir yandan mağarayı gezebilirsiniz.

- Bimarhanedeki yöresel eğlencelere Amasya halkıyla ortak olabilirsiniz.

- Amasya Arkeoloji Müzesi’nde yer alan Anadolu kültürüne ait mumya örneklerini inceleyin.

- Mimarisi ve tarihi ile ilgi çeken II. Bayezid Külliyesi’ni ziyaret edebilirsiniz.!
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.