Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Dicle’nin Efendisi

Batman

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en kutsal şehirleri arasında yer alan Batman, tarihe adını kazımış ilçeleri ile gidenleri kendine hayran bırakıyor.

Şehir turuna Hasankeyf’i ziyaret ederek başlamanızı öneririz. Antik bir kent olan Hasankeyf, Dicle’yi arasına almış, doğayı kucaklamış. Dicle Nehri’ne yansıyan kentin siluetine hayran kalacaksınız. İster ilkbaharda ister kış aylarında gidin, fark etmez. Baharda yeşili kucaklayan kent, güzelliğini her mevsim koruyor. Her adımı ayrı bir kültür mirası olan Hasankeyf’te ilk olarak Hasankeyf Kalesi’ni görebilirsiniz. Kaleye çıkarken karşılaşacağınız harabeler sizi çok etkileyecek. Hâlâ ayakta kalmayı başarmış antik köprü ayakları ise Dicle’nin suyu arasında kaybolmaya yüz tutmuş. Küçük Saray’ı görüp, bu kalıntılar arasından aşağıya bir bakış attığınızda Zeynel Bey Kümbeti’nin manzarasıyla karşılaşacaksınız. Kümbet, mozaiklerle süslü dış duvarları ve işlemeli tavanı nedeniyle mimari açıdan önem taşıyan yapılar arasında yerini alıyor. Kesme köprü mağaraları ve mağara dükkânları ise sizi geçmişe götürecek. Vadinin muhteşem görüntüsüne gün batımını da eklemeden bu şehirden ayrılmayın.

Kentin doğa sporuna elverişli ilçesi Sason ise görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri. İlçede aynı adla akan çayda rafting yapabilirsiniz. Derin kanyonlardan oluşan 30 kilometrelik parkurda heyecan dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz. Rafting yapmak istemeyenler için yürüyüş rotaları da mevcut. Çay boyunca ilerleyen yürüyüş yollarında doğanın güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Dicle’nin şehri Batman tüm güzellikleri ile sizi bekliyor, Batman otobüs biletinizi kapıp çıkın yola.

Hazır Batman’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Yöresel tandır ekmeği hevranın ve şabbot balığının tadına bakabilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Hikâyelere, türkülere konu olan Malabadi (Batman) Köprüsü’nü görmeden dönmek olmaz. Yüzyıllardır Batman halkının geçişini sağlayan köprü Kozluk ilçesinde yer alıyor. Dünyanın en geniş kemerli taş köprüsü olma özelliği de taşıyan tarihî köprüye adımınızı atıp, altından akan çayı seyredin.

- Kozluk Kalesi ile Kozluk ve Sason ilçe merkezlerinde ve kırsalında bulunan kale, manastır ve camileri ziyaret edebilirsiniz.

- Raman ve Mereto yaylalarında dağ ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

- Hasankeyf’te Yol Geçen Hanı’nı ziyaret edebilirsiniz.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.