Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Bayburt Otobüs Bileti

Kale Şehir

Bayburt

Çoruh Nehri’nin kenarında kurulmuş bir şehir Bayburt. Şehri gezerken tipik Anadolu şehrinin sıcaklığını hissedeceksiniz. Eski konaklar, çay bahçeleri sokak yürüyüşünüzün başlıca noktaları olsun. Cumhuriyetin 1. yılı anısına yaptırılan Saat Kulesi ise tüm zerafetiyle sizi bekleyecek.

Tarihte önemli savunma noktalarından biri olan Bayburt’un en görkemli yapısı 2 bin yıllık Bayburt Kalesi’dir. Gün doğumu ve batımında nefes kesici bir manzara sunan kale, ilk günkü heybetiyle karşınızda duracak. Bir yüzünü Çoruh Nehri’ne dönmüş kaleden nehre bakın. Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri olan Çoruh’ta rafting yapmanın heyecanını yaşayın. Alternatif sporlar ilginizi çekiyorsa raftingin yanında kış sporu yapma imkânı da bulabilirsiniz. Kop Dağı’nın zirvesinden başlayan pistiyle Kop Dağı Kayak ve Kış Sporları Merkezi’nde kayak yapabilir, dağın eteklerinde atlı doğa yürüyüşüne katılabilirsiniz.

Bayburt’ta ayrıca hikâyelerinde doğruluk ve yiğitlik konularına değinen Dede Korkut’un türbesi de bulunuyor. Ziyaret listenize eklemeyi unutmayın deriz. Bu kültür ve tarihin harmanlandığı şehri tanımak için Bayburt otobüs biletinizi alıp yola çıkmaya ne dersiniz?

Hazır Bayburt’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Bayburt ketesi ve lor dolması gezi sırasında tadına bakmanızı tavsiye ettiğimiz yiyecekler arasında.

Nereye gidelim?

- Şehir merkezinde bulunan Ulu Camii’yi ziyaret edebilirsiniz. Çini ve mozaiklerle bezeli cami gerçek bir Selçuklu mimarisi özelliği taşıyor.

- Helva Köyü Buz Mağarası yaz aylarında bile buz tutması nedeniyle ilgi çekiyor. Mağaradaki farklı buz oluşumlarını inceleyin.

- Sırakayalar Şelalesi’nde bir mola verebilir hatta piknik yapabilirsiniz.

- Bayraktar Köyü’nde Baksı Müzesi Halk Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunuyor. Çağdaş sanat koleksiyonu ve yerel el sanatlarının örneklerini bulabilirsiniz.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.