Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

İlklerin Kenti

Bingöl

Yüzen adalarıyla ve güneşin Alp Dağları’ndan sonra en güzel doğduğu yer olarak bilinen Bingöl doğal güzelliği ile civar illeri kıskandırıyor. Doğa ve termal turizm açısından zengin olan kent, ziyaretçilerine beklenenden çok daha fazlasını sunuyor.

Bingöl gezinize Yüzen Ada’dan başlayın. Gölün üzerinde bulunan ve devamlı hareket eden iki ada şimdiye kadar görmediğiniz bir doğal görüntü sunacak. Bir diğer unutulmayacak anıyı ise güneşin doğuşu sırasında yaşayacaksınız. Karlıova ilçesinde her yıl yaz aylarında Güneşin Doğuşu Festivali düzenleniyor. Eğer Bingöl’e yaz aylarında yolunuz düşerse bu festivale mutlaka katılın. Tüm gün eğlencelere katılıp, sabaha karşı da heyecan verici ve etkileyici bir güneş gösterisi izleyin. Nefes kesici bu manzara hafızalarınızdan silinmeyecek.

Güneşin tadı yaz ayında çıkar ama olur da kış ayında giderseniz benzersiz kış sporlarıyla tanışma imkânı bulabilirsiniz. Bingöl Kayak Merkezi’nde karın keyfini çıkarabilir, kayak dışında farklı sporlar deneyebilirsiniz. Şaşırtıcı güzelliği ile ilgiyi hak eden Bingöl’ün doğal güzelliklerini görmek için Bingöl otobüs bileti alıp yola çıkmaya ne dersin?

Hazır Bingöl’e gelmişken…

Ne yiyelim?


- Bingöl’de yemeklerin çoğu ya ayranlıdır ya da ayranla birlikte tüketilir. Yörenin lezzetli yemekleri ayranlı köfteyi, gömmeyi ve ayran aşını mutlaka deneyin.

- Tadına doyum olmaz cevizli, fıstıklı ve kaymaklı burma kadayıf, tatlı molası vermeniz için geçerli bir sebep olabilir.

Nereye gidelim?

- Tabiat harikası Peri Su Vadisi’nde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

- Şehrin önemli tarihî kalıntıları Kiğı ve Kral Kızı kalelerini görmeden dönmeyin.

- Bingöl, termal turizm açısından zengin bir şehir, özellikle Kös Kaplıcaları çeşitli hastalıkların tedavisi için ideal bir şifa merkezi olarak görülüyor.

- Mağara turizminin yoğun olduğu kentte Kiğı Çiçektepe Köyü Mağarası, Zağ Mağarası, Kalkanlı Köyü Mağaraları, Kübik Mağarası’nı görebilirsiniz.

 

 

 

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.