NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Bitlis Otobüs Bileti

Bitlis Hakkında

Tarih Hazinesi

Bitlis

Van Gölü’nün batısında yer alan Bitlis 7 bin yıllık geçmişiyle gerçek bir tarih hazinesi. Kışın bembeyaz dağları, yazın yemyeşil görüntüsü ile de bir yeryüzü cenneti olma yolunda. Şarkılara, hikâyelere konu olmuş, Türkiye’nin en büyük yanardağı Nemrut Dağı ve Krater Gölü, Van Gölü ve Süphan Dağı tüm heybetiyle sizi bekliyor.

Şehir turunuza Bitlis Kalesi’nden başlayın. Büyük İskender’in komutasında yaptırılmış kale, görkemiyle sizi etkileyecek. Bitlis’in ruhunu yansıtan evleri sarp yamaçlarda ardı ardına sıralanmış. Yüksek duvarlı bu taş yapıları ve tarihî dokuyu hissedeceğiniz bir keşif turuna çıkın. Meşhur gezi noktalarını keşfetme zamanı geldiğinde ise yönünüzü Nemrut’a çevirin. Bu eşsiz doğa harikası ve içinde bulunan Krater Gölü’nde çeşitli doğa sporları yapılabiliyor. Özellikle kış aylarında Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip Nemrut Kayak Merkezi’nde kış sporu yapma imkânı var. Bir tarafında Krater Gölü diğer yanında Van Gölü ile eşsiz manzara karşısında kayak yapmanın tadına varın. 

Bitlis’in yaşayan kültürü Ahlat ise muhteşem Van Gölü manzarası ve Selçuklu döneminden kalma kalıntıları ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Ahlat Kümbeti’ni görün, tarih kokan bu şehri Şerifbey Tepesi’nden izlemeden ve anı olarak fotoğraf çektirmeden dönmeyin. Dönüş yolunda ise rengârenk dokunmuş el emeği kilimlerden satın alabilirsiniz. Tarih hazinesi Bitlis tüm güzelliğiyle sizi bekliyor, Bitlis otobüs biletiniz hazırsa keşif turuna çıkmaya ne dersiniz?

Hazır Bitlis’e gelmişken…

Ne yiyelim?

- Bitlis büryan kebabı ve katıklı (yoğurtlu) dolma yörenin meşhur yiyeceklerindendir. Bitlis gezinizde mutlaka deneyin.

- Sabah saatlerinde yenen avşor ise değişik lezzetler denemeyi sevenler için önerimizdir.

Nereye gidelim?

- Şehir merkezinde bulunan önemli ilim merkezlerinden İhlasiye Medresesi ile Şerefiye Külliyesi ve Camii’nin tarihî yapılarını inceleyin.

- Van Gölü’ne bakan Adilcevaz Sahil Kalesi’nin kalıntılarını inceleyin.

- Vaktiniz kalırsa Anadolu’nun en büyük kervansaraylarından biri olan El-Aman’ı ziyaret edebilirsiniz.

- Ahlat’ta bulunan Emir Bayındır Camii ve Kümbeti’nin Ahlat geziniz sırasında mutlaka görün.

 

Her hakkı saklıdır. Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. 2019

Google Play AppStore