Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Çorum Otobüs Bileti

Tarihin Kapısı

Çorum

Çorum yedi bin yıllık tarihi ile Anadolu’nun en önemli kalıntıları Hattuşaş, Alacahöyük ve Yazılıkaya antik kentlerine ev sahipliği yapıyor. 

Hitit İmparatorluğu’nun başkenti Hattuşaş dünyada görmeniz gereken tarihî kalıntıların başında yer alıyor. Öyle ki kent UNESCO Dünya Mirası Listesi ile korunma altında. 30 bin çivi yazılı tablet ile Dünya Bellek Listesi’ne de adını yazdıran Hattuşaş tam anlamıyla nefesinizi kesecek. Hitit İmparatorluğu’nun kale kapısıyla başlayacak turda,  Aslan ve Yer kapılarının tarihe açıldığını göreceksiniz. Hattuşaş’tan beş dakika uzaklıkta bulunan Yazılıkaya Tapınağı ise eşi olmayan bir kalıntı. Hititlerin açıkhava tapınağı olan Yazılıkaya, kaya üzerine işlenmiş tanrı ve tanrıça figürleri ile dikkat çekiyor.

Hatırlardan çıkmayacak kent gezisine Alacahöyük ile devam edin. Antik kentin girişinde bulunan sfenksli kapıdan geçmişe doğru ilerleyin ve tarihin sizi şaşırtmasına izin verin. En az Yazılıkaya kadar etkileyici bir havaya sahip antik kenti gezdikten sonra yanı başındaki müzeye uğrayın. Alacahöyük Müzesi’nde antik kentten çıkarılan değerli eserler sergileniyor.

Gizemli tarih yolculuğunuzun sonunda Çorum’a tekrar gelmek isteyeceksiniz. Çorum otobüs biletinizi yanınıza alıp antik kentleri keşfetmeye ne dersiniz?

Hazır Çorum’a gelmişken…

Ne yiyelim?

Yörenin meşhur yemeklerinden İskilip dolması ve kuru mantının tadına mutlaka bakın.

Tatlı tercihinizi diğer adı gül burma olan Çorum baklavasından yana yapabilirsiniz.

Leblebisiyle meşhur kentte baharatlısından çikolatalısına kadar sayısız çeşit leblebileri deneyebilir, sevdiklerinize de götürebilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Hattuşaş kazılarında çıkarılan eserler Boğazköy Müzesi’nde sergileniyor. Müzenin en ilgi çekici eserlerinden biri olan Boğazköy Sfenksi’ni mutlaka inceleyin.

- Şehir merkezinde bulunan Çorum Müzesi modern yapısı ve sergilenen eserler ile ilginizi çekecek güzellikte. Müzede Hüseyin Dede vazosu en değerli eserler arasında yer alıyor.

- Türkiye’nin en önemli kültür yollarından biri olan Hitit Yolu’nda tarih yürüyüşüne çıkın.

- Çorum’un yaşamaya devam eden tarihî konaklarını ziyaret edin, mimarisini inceleyin.

- Doğasıyla etkileyici bir yapısı olan İncesu Kanyonu’nda rafting ve doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.