NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Denizli Otobüs Bileti

Denizli Hakkında

Sefer Sayısı

Denizli Yüz Ölçümü

12.134 km²

Denizli Nüfusu

1 M


Denizli'nin Popüler Ziyaret Noktaları

Pamukkale
Pamukkale Merkez
Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti Merkez
Leodikeia Antik Kenti
Leodikeia Antik Kenti Merkez

Denizli'de Ne Yenir

Keşkek

Keşkek

Hemen hemen her yörenin kendine has keşkeği vardır. Denizli keşkeği de en az diğer keşkekler kadar lezzetlidir.

Ortalama Fiyat : 12 TL

Yoğurtlu Patlıcan Gömme

Yoğurtlu Patlıcan Gömme

Patlıcan salatası olarak bildiğimiz yemek daha çok ana yemeğe eşlik etmek için hazırlanıyor.

Ortalama Fiyat : 6,50 TL

Et Çevirmesi

Et Çevirmesi

En lezzetlisini Sarayköy civarında bulabileceğiniz et çevirmesi, kuzunun sırtındaki etten yapılmaktadır.

Ortalama Fiyat : 24 TL

Çökelekli Yaprak Sarma

Çökelekli Yaprak Sarma

Yemelere doyamadığımız o zeytinyağlı yaprak sarmasının en lezzetlisini Denizli’de yiyebilirsiniz.

Ortalama Fiyat : 7 TL


Denizli'de Konaklama

Şehir Merkezi

Şehir Merkezi

Denizli’de konaklama için çok fazla seçenek vardır. Konaklama yerleri hemen hemen şehrin her yerine yayılmıştır. Siz, Denizli gezilecek yerler ve Denizli Otogarı’na yakın olmak isterseniz şehir merkezini tercih edebilirsiniz.

Sarayköy

Sarayköy

Termal turizmin başkenti Denizli’ye kaplıcaları için ziyaret edebilirsiniz. Şehirde kaplıcalar ağırlıklı olarak Sarayköy civarındadır. Burada birçok otelde konaklayabilir, otelin kaplıcalarından yararlanabilirsiniz.


Mevsime Göre Yanınıza almanız gerekenler

İlkbahar

İnce mont-hırka

Yaz

İnce giysiler

Sonbahar

İnce mont-hırka

Kış

Eldiven-atkı-bere

Denizli Seyahatinde Ne Giymeli?

Denizli Ege Bölgesi’nde olmasına rağmen bölgedeki diğer illere göre havası daha serindir. Kışları soğuk, yaz aylarıysa ağırlıklı olarak ılık geçer. Seyahat planınızı yaparken Denizli hava durumu raporuna göre hareket etmenizde fayda var.

Denizli Kamil Koç Otogar İletişim Bilgileri

Denizli Otogar

(258) 444 05 62

Çivril Otogar

(258) 713 37 21

Denizli Hava Durumu

Güneşli

16.55

En yüksek sıcaklık 19.22 En düşük sıcaklık 16.55 derece

Yağış: 0% Nem: 70% Rüzgar: 0.82 m/sn

Sal

31.38°-31.52°

Çar

32.15°-32.15°

Per

32.12°-32.12°

Cum

30.79°-30.79°

Cts

34.2°-34.2°


Denizli İpuçları

Turistik Seyahat için Ortalama Süre

4 Gün

Ortalama Harcanan
Ücret

210 TL

Alınabilecek İkonik
Hediye

Buldan El Dokumaları

İl Plaka
Kodu

20

Telefon
Kodu

0 258


Denizli'nin Neyi Meşhur

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Ziyaretçilerin ilk durağıdır Pamukkale travertenleri. Şehrin 19 kilometre yakınında yer alan gerçek bir doğa harikasıdır. Pamuk görünümüyle benzersiz bir manzaraya sahip bu doğal oluşum, güneşin batışıyla birlikte bambaşka bir güzelliğe bürünüyor.

Denizli Horozu

Denizli Horozu

Şehrin merkezine uğradığınızda kocaman bir horoz heykeli göreceksiniz. Kentin sembolü Denizli horozunu ünlü yapan ahenkli ve uzun ötmesidir. Tabii sadece seslerinin güzel olmasından değil; renkli, canlı tüylü ve iri yapılı olması ününü kuvvetlendirmiştir.

Beyazlar Şehri
Denizli 

Kültür, doğa ve termal turizmin başkenti Denizli, dünyaca ünlü Pamukkale travertenleri, kaplıcaları ve sayıca fazla antik şehirleriyle biliniyor. Gezdikçe yeni yerler keşfedeceğiniz Denizli turunda her taşın altında bir miras yatıyor.  

Denizli’yi gezmek, doya doya tadını çıkarmak günlerinizi alacaktır çünkü kentte 19 antik şehir ve 1000’e yakın tescilli varlık bulunuyor. Özellikle doğa harikası şelaleleri, nadide Pamukkale travertenleri ve yanı başındaki Hierapolis Antik Kenti ziyaretçi akınına uğrayan en önemli turistik mekânlardan. Siz de kent turuna Pamukkale travertenlerinden başlayabilirsiniz. Şehrin 19 kilometre yakınında yer alan Pamukkale, gerçek bir doğa harikası. Pamuk görünümüyle benzersiz bir manzaraya sahip olan bu doğal oluşum, güneşin batışıyla birlikte bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Bu manzaranın keyfini çıkarıp fotoğraf karesiyle ölümsüzleştirmeyi unutmayın. Hemen yanı başında ise Hierapolis Antik Kenti bulunuyor. Hierapolis Antik Kenti, zamanında şifalı sulara yakın olması nedeniyle Pamukkale’nin yanı başına kurulmuş. Bu dev antik kenti gezerken Pamukkale’nin manzarası size eşlik edecek. Antik kentte bulunan, kentin en büyük yapılarından biri olan Roma Hamamı, günümüzde Pamukkale Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor. Antik kentten çıkarılmış nadide tarihî eserleri inceleyebilirsiniz. 

Dönüş yolunda ise hediye olarak Buldan’dan aynı adla üretilen el dokuma ürünlerden satın alabilirsiniz. Tüm beklentilerinizi karşılayacak benzersiz bir kent turu için Denizli otobüs biletinizi yanınıza almayı unutmayın.

Hazır Denizli’ye gelmişken…


Ne yiyelim?

- Özellikle Sarayköy civarında yaygın olan et çevirmesini deneyebilirsiniz.
- Farklı lezzetler denemeyi seviyorsanız Ege mutfağına ait yoğurtlu patlıcan gömmesi ve taratorlu börülceyi tercih edebilirsiniz. 
- Serinhisar’ın meşhur leblebisinin tadına bakmadan Denizli’den ayrılmayın.

Nereye gidelim?

- Tam bir kültür yuvası olan Denizli’de Hıristiyanların kutsal mekânlarından biri Leodikeia Antik Şehri’ni ve 3 ayrı halkın izlerini bulabileceğiniz Tripolis Antik Kenti’ni gezi listenize dâhil edebilirsiniz.
- Termal kaplıcaları ile dünyanın sayılı şehirlerinden biri olma özelliği taşıyan kentte çok sayıda kaplıca merkezi bulunuyor. Kaplıcanın şifalı sularından faydalanmak isterseniz Karahayıt ve Yenice kaplıcalarını tercih edebilirsiniz.     
- Menderes Nehri’nin kenarında bulunan Güney Şelalesi’nin göz alıcı güzelliğini seyredebilirsiniz.
- Damlataşı, sarkıtları ve dikitleriyle süslü Kaklık Mağarası’nı gezin. Mağarada bulunan Pamukkale travertenlerine benzer oluşumlar ilginizi çekecektir.
- Honaz Dağı, Babadağ, Beşparmak Dağı (Baklan),  Kartal Gölü Tabiatı koruma Alanı yürüyüş için uygun alanlardır.
- Eğlenceli aktiviteler ile gezinizi biraz daha hareketli kılmak isterseniz birden çok seçeneğiniz bulunuyor. Çökelez Dağı, Honaz Dağı veya Serinhisar’da yamaç paraşütü yaparak şehrin güzelliğini farklı açıdan yakalayabilirsiniz. 
- Beşparmak Dağı’nda uzun doğa yürüyüşleri yapabilir ya da Kartal Gölü’nde adrenali yüksek bir jeep-safari turuna çıkabilirsiniz.