NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Elazığ Otobüs Bileti

Elazığ Hakkında

Açıkhava Müzesi

Elazığ

Elazığ dört bin yıllık kadim geçmişiyle uzanıyor karşınızda. Urartu mirası Harput Kalesi’nden Artuklu mirası Ulu Camii’ye kadar şehrin tarihine ışık tutan onlarca kalıntı burada. Yorucu şehir hayatından çok ötede, özgün havasıyla bütünleşeceğiniz topraklarda ferahlığı hissedeceksiniz.

Açıkhava müzesi görünümündeki kenti şehir merkezinden başlayarak tanıyabilirsiniz.  Halk ağzında “Eğri Minare” olarak bilinen Ulu Camii’nin kendine has mimarisini inceleyin. Eski Hükümet Konağı’nı, İzzet Paşa Camii’ni, Kapalı Çarşı Meydanı’nı ve cadde üzerindeki pasaj ve çarşıları gezin. Bu kısa ama ilgi çekici turun ardından kentin merak uyandıran ilçesi Harput’u ziyaret edin. Şehri tepeden gören Harput Kalesi’ni ve ayrıca dünyanın en eski kiliselerinden olan Meryem Ana Süryani Kilisesi’nin ilginç mimarisini inceleyin. Harput’un büyüleyici havası sizi bambaşka diyarlara götürecek.

Tarih turundan sonra doğunun turizm noktası Hazar Gölü’nün keyfini çıkarabilirsiniz. Dilerseniz gölde yüzebilir, çeşitli su sporlarıyla eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Göl, doğal güzelliğinin yanında batık bir şehre de ev sahipliği yapıyor. Şiddetli deprem sonrasında sular altında kalan Sivrice’nin manzarası ve dilden dile dolaşan ilginç hikâyesini mutlaka dinleyin. Türkiye’nin en büyük yapay gölü olan Keban Baraj Gölü ise Elazığ’ın ikinci önemli gölü. Barajın çevresindeki alabalık tesislerinde her çeşit alabalık yeme imkânı mevcut. Siz de alabalık keyfi yaptıktan sonra bir bardak sıcak çayla manzaranın tadına varabilirsiniz.

Burası özgün havası ve korumaya devam ettiği tarihiyle Anadolu’nun merak uyandıran kentlerinden biri... Elazığ otobüs biletinizi alıp tarih kokan sokakları keşfetmeye ne dersiniz?

Hazır Elazığ’a gelmişken…

Ne yiyelim?

Üzüm diyarı Elazığ’da orcik yemeden, hediye olarak almadan dönmeyin.

- İri köfte olarak da bilinen yöresel Harput köftenin benzersiz lezzetine ortak olun.

- Keban Barajı’nı çevreleyen alabalık tesislerinde her çeşit alabalık yiyebilme imkânı mevcut. Özellikle ızgara alabalığı mutlaka deneyin.

- Çırçır Şelalesi’nin keyfini meşhur çedene kahvesi ile çıkarın.

Nereye gidelim?

Hazarbaba ve doğusundaki Mastar Dağları’nda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Ayrıca Hazarbaba Kayak Merkezi’nde kayak yapma imkânını da değerlendirebilirsiniz.

- Doğanın keyfini çıkarmak için Murat Nehri’nin kıyısında bisiklet turuna katılabilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz. Birkaç gün kamp yapmak isterseniz Hazar Gölü ya da Keban Barajı doğru tercih olacaktır.

- Harput’un biraz dışında yaz günlerinde bile buz tutan Buzluk Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

- Ulu Camii’yi gezmişken yanında bulunan Şefik Gül Kültür Evi’ni de mutlaka ziyaret edin. Elazığ’ın kültürünü yansıtan eşyalar ilginizi çekecektir.

 

Her hakkı saklıdır. Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. 2019

Google Play AppStore