Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Erzurum Otobüs Bileti

Kış Turizmin Merkezi

Erzurum

Türkiye’nin önemli kış turizm merkezleri arasında yer alan Erzurum zamana ayak uydururken tarihini ve kültürünü de korumaya devam ediyor.

Şehir turuna merkezden başlayabilirsiniz. Burada şehrin sembolü olmuş pek çok tarihî eser ziyaret edilmeyi bekliyor. İlk gezi durağı olarak Erzurum Kalesi’ni tercih edebilirsiniz. Bizans döneminde iç ve dış kale olarak yaptırılmış yapının büyük bölümü orijinalliğini korumayı başarmış. Saltukoğulları zamanında yapılmış Üç Kümbetler ve Selçuklular zamanında yapılmış Çifte Minareli Medrese de ziyaret edilmesi gereken yerler listesinin en üst sıralarında yer alıyor.

Tarih turumuza ara verip doğanın nimetlerine başımızı çevirmenin zamanı geldi. Palandöken Dağı’nın karla kaplı yamaçlarına doğru bir yolculuk yapın. İster teleferiğe binin, ister kayak yapın; buraya bayılacaksınız. Yılın büyük bir bölümünü kar altında geçiren Palandöken, kış turizmi açısından yerli ve yabancı turistler için yoğun olarak tercih edilen yerlerden biri. Siz de kendinizi bu eşsiz manzaraya bırakın. Kayak size göre değil mi? O zaman coşkusuyla etkileyecek Çoruh Nehri’ni görün. Çetin rafting parkurları arasında yer alan nehrin eğlencesi seyri kadar güzel olacak. Doğal güzelliğine hayran kalacağınız Tortum Şelalesi ve gölü ise size huzur verecek.

Bir şehri tanımanın en iyi yolu o şehirde misafir olmaktır. Siz en iyisi mi buraya gelmişken birkaç gün kalın. Daha sayamadığımız onlarca güzelliği keşfedin, yöresel yemeklerinin tadına bakın. Erzurum otobüs biletinizi aldıysanız, Erzurum dört gözle sizi bekliyor.

Hazır Erzurum’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Şehrin yöresel yemeği cağ kebabının ve şalgam dolmasının tadına bakabilirsiniz. Tatlı tercihinizi ise cevizli kadayıf dolmasından yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

Nereye gidelim?

- Erzurum Arkeoloji Müzesi’nde civardaki kazılarda gün yüzüne çıkartılmış eserleri mutlaka inceleyin.

- Çaykara Sokak’ta bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ün bir süre konakladığı Erzurum Atatürk Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ev şu an müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Gerek mimari açıdan gerekse sergilenen eserlerin değerli olması nedeniyle ziyareti hak ettiğini söyleyebiliriz.

- Günümüzde müze olarak kullanılan Yakutiye Medresesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

- Nene Hatun Tarihî Milli Parkı’nda doğa ve tarih turu yapabilirsiniz.

- Tortum Gölü’nün son kısmında yer alan doğal Tortum Çağlayanı’nın muazzam güzelliğini keşfedebilirsiniz.!
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.