Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Gaziantep Otobüs Bileti

Anadolu’nun Mutfağı

Gaziantep

Kıtaları aşan namı ile ülkenin en kadim şehirlerinden biri olan Gaziantep, kültürüyle bir adım öne çıkıyor. Mutfağıyla, kurtuluş mücadelesiyle, zanaatıyla adından her zaman söz ettirirken, binlerce yıllık tarihini de yaşatmaya devam ediyor. Şimdi o kültüre yerinde bakmanın tam zamanı.

Bu benzersiz gezide önce bir şehir turu yapıp kenti yakından tanımanızı öneririz. Daha sonra görülmesi gereken önemli yerleri gezmenizi ve her öğününüzde yöresel bir yemeği menünüze eklemenizi tavsiye ederiz. Çünkü burada yöresel yemekler için ayıracağınız zaman bile günlerinizi alacaktır. O yüzden verdiğiniz her molada yöresel yemeklerin tadına bakmayı ihmal etmeyin.

Gaziantep tarihini ve kültürünü korumak için şehirde bulunan değerli yapılar “Kültür Yolu” adı altında sıralanmış. Gaziantep Kalesi’nden Zeugma Mozaik Müzesi’ne kadar pek çok değerli yapıyı bu yolu takip ederek inceleyebilirsiniz. Gaziantep’in merkezinde bulunan Gaziantep Kalesi’ni ziyaret ettikten sonra karşısında bulunan Bakırcılar Çarşısı’na uğrayın. Çok eski zamandan beri devam eden bakır işçiliğinin canlı örneğini bu çarşıda göreceksiniz.

Kalenin çevresinde Gaziantep’in tarihî evleri bulunuyor. Yüksek duvarlı, taştan yapılmış bu tarihî evleri görmeden dönmeyin. Tarihî evlerin arasına saklanmış Gaziantep Oyuncak Müzesi bu sokağın hediyesi. Yine tarihî bir evde sergilenen bu oyuncakları mutlaka görmeye gidin. Sayısız oyuncağın bulunduğu müzede seneler öncesinin oyuncakları ile günümüz oyuncaklarının gelişim ve değişimine şahit olabilirsiniz. Müzeden sonraki durak, merakla beklenen Çingene Kızı’nın sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi olabilir. Yapısal kompleksi ile dünyanın sayılı müzeleri arasında olan bu muhteşem müzeyi gezerken daha önce bu denli etkileyici bir müze görmediğinizi fark edeceksiniz.

Başta da söylediğimiz gibi Gaziantep sadece gurme turu yapmak için bile ziyaret edilebilir. Bu turda fıstıklı baklava, soğan kebabı, beyran, katmer ve 250’yi aşkın yemek çeşidinin tadına bakma fırsatı yakalayabilirsiniz. Her biri damağınızda kalacak bu lezzetleri denemek ve şehrin güzelliğine ortak olmak için Gaziantep otobüs biletiniz hazır!

Hazır Gaziantep’e gelmişken…

Ne yiyelim?

- Çok sayıda kebap çeşidini bulabileceğiniz şehir restoranlarında simit kebabı ve kıyma kebabını deneyebilirsiniz.

- Ekşili ufak köfte, alinazik ve kuru patlıcan ya da kuru biber dolması ile tadına doyum olmaz bir ziyafet çekebilirsiniz.

- Baklavanın hem hafifi hem de en lezzetlisi burada bulunuyor. Antep fıstıklı ve tereyağlı baklavadan mutlaka yiyin.

- Tarihî Yeni Han’da bulunan kafelerde oturabilir, menengiç kahvesinin tadına bakabilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Zeugma Müzesi’nde bulunan birçok eserin kaynağı olan Belkıs Köyü’nde yaşayan tarihin izlerini sürün.

- Etkileyici şehir turunun ardından sizi doğal ve tarihî güzellikleri bir arada yaşayacağınız Rumkale’ye davet edelim. Yavuzeli ilçesinden kalkan teknelerle ulaşabileceğiniz adayı ve adada bulunan kaleyi yakından inceleyin.

- Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesini gezip birbirinden farklı türde canlıyı tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

- Yöresel kutnu kumaşını ya da renkli deriden yapılmış yemenileri inceleyebilirsiniz.

- Gaziantep Atatürk ve Anı Müzesi’ni ziyaret ederek tarihe adını yazdıran isimleri anabilirsiniz. !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.