Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Hatay Otobüs Bileti

Kültür Mozaiği

Hatay

Farklı kültürlerin uzun yıllar iç içe yaşadığı Hatay, tarihi, efsaneleri, yemekleri ile benzersiz bir uyum sergiliyor. Adeta bir kültür mozaiği olan şehir, zengin bitki örtüsü ve yöresel lezzeti ile de gezginleri kendisine çekiyor.

Hatay’ı gezmeye merkez ilçesi Antakya’dan başlayın. Şehrin eski kent dokusu köklü geçmişini başarıyla yansıtıyor. Asi Nehri’nin ikiye böldüğü ilçe merkezinde eski Antakya evlerini gezebilirsiniz. Kurtuluş Caddesi’nde yoğun olarak görülen Antakya evlerinin renkli ve tarihî mimarisi kentin havasını değiştiriyor. Cami ve kiliselerin iç içe bulunduğu kent gerçek bir medeniyetler beşiği. Türkiye’nin en güzel on kilisesinden biri olan Ortodoks Kilisesi, Hıristiyanlığın ilk kilisesi St. Pierre Kilisesi ve Habib-i Neccar Camii görmeniz gereken ibadet yerlerinden. Unutmadan, şehir merkezinden ayrılmadan Uzunçarşı’ya muhakkak uğrayın. Şehrin alışveriş merkezi olan çarşıda defne sabunundan zahterine kadar her çeşit yöresel ürünü bulabilirsiniz.

Bir sonraki durağınız Hatay Arkeoloji Müzesi olsun. Dünyaca ünlü mozaik koleksiyonuna sahip müzede başta Harbiye ve Samandağ’da ortaya çıkarılan dünyaca ünlü mozaikler sergileniyor. Hitit Kralı I. Şuppiluliuma’nın heykelinin de bulunduğu müze muazzam bir koleksiyona ve düzenlemeye sahip.

Kültür mozaiği Hatay’da şehrin güzelliklerini keşfetmenin heyecanını yaşayabilir ve bu benzersiz kentten unutulmaz anılarla ayrılabilirsiniz. Hatay otobüs biletiniz hazırsa, yeni rotalar çizmenin tam zamanı.

Hazır Hatay’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Asi Nehri boyunca ilerleyerek rahatça ulaşabileceğiniz restoranlardan birinde tadına doyum olmaz Hatay lezzetlerini deneyin. Tepsi kebabı, humus, oruk, zahter salatası, ceviz reçeli, aşşir gibi lezzetleri tatmayı ihmal etmeyin.

- Hatay’a gelip de meşhur künefeden yemeden dönmek olmaz. Uzunçarşı’yı gezerken denk geleceğiniz künefecilerden hayatınızın en güzel künefesini tadın.

Nereye gidelim?

- Şehir merkezinin hemen yanı başında, şelaleleri ve yörede dokunan ipekli kumaşlarıyla ünlü Harbiye ilçesini gezin. Su perisi Daphne’den adını alan vadiyi gezip Apollon’la Daphne’nin kalbe dokunan aşk hikâyesini dinleyin.

- 14 kilometre kumsalıyla Türkiye’nin en uzun plajına sahip olan Samandağ’ı gezebilirsiniz.

- Titus Tüneli’nin doğal yapısı ve güneşin dansının fotoğrafını çekin. Tünelin devamındaki Beşik Mağarası’nın etkileyici kalıntılarını inceleyin.

- Payas beldesindeki Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kültür merkezi olarak kullanıma açılan külliyede, kervansaray, pazar, hamam, cami ve medresenin büyüklüğü ve mimarisi oldukça etkileyici.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.