HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır?
Hayat Eve Sığar

Değerli Yolcularımız,

En önemli değerlerimiz siz yolcularımız ve çalışanlarımız. Sizler ve çalışanlarımız için tedbirlerimizi alıyor, konforlu bir seyahat için tüm imkanlarımızı hizmetinize sunuyoruz.

Covid-19 koronavirüs salgın önleme tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Hayat Eve Sığar" projesine uygun olarak, yolcularımızdan otobüs bileti satın alım işlemleri sırasında kişiye özel üretilen HES (Hayat Eve Sığar) Kodu istenilecektir.

HES Kodu zorunlu bir alan olup, biletleme işlemleri esnasında talep edilecektir. HES Kodu ile Covid-19 risk sorgulaması yapılarak yolcularımız otobüse kabul edilecektir.

HES Kodunu 2 yöntemle alabilirsiniz;

Mobil Uygulama ile nasıl alınır?

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulan "Hayat Eve Sığar" uygulamasını akıllı cep telefonunuza iPhone veya Android uygulama mağazasından indirebilirsiniz.

Uygulama içinde kişisel bilgilerinizi girdikten sonra 'HES Kodu işlemleri' alanından temin edebilirsiniz.

SMS ile nasıl alınır?

2023'e SMS Nasıl Atılmalı?

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırayla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak yazılır) ve 2023'e SMS gönderilir.

Kısa sürede cevap gelecektir.

Ürettiğiniz HES kodunu, bilet satın alma adımında kişisel bilgilerinizi girdiğiniz alanda "HES Kodu" ekranına girerek satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

HES Kodu alanı zorunludur ve doğrulama yapılmaktadır.

HES kodları size özel üretilmiş tekil kodlardır. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen sizin elinizdedir.

TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşımınıza özel farklı kodlar oluşturabilir ve silebilirsiniz.

HES kodlarınıza süre sınırları koyabilir, böylece unutsanız bile paylaşımları kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca HES kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Değerli yolcularımız, bilet satın alma işlemlerinizi yaparken HES kodu alma işleminizi 10dk içerisinde tamamlamalısınız.

Satın almak istediğiniz koltuklar, seçim yaptığınız andan itibaren 5dk boyunca sizin adınıza bloke edilir. Bu süre içerisinde bilet satın alma işlemi tamamlanmalıdır. 5dk'dan fazla süren işlemler nedeniyle biletinizi alamazsanız, işlemleri tekrarlayarak (HES Kodunu tekrar üretmenize gerek bulunmamaktadır) alabilirsiniz.