NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

İzmir Otobüs Bileti

İzmir Hakkında

Sefer Sayısı

İzmir Yüz Ölçümü

11.891 km²

İzmir Nüfusu

4.2 M


İzmir’in Popüler Ziyaret Noktaları

Pergamon Antik Kenti
Pergamon Antik Kenti Bergama
Kemeraltı
Kemeraltı Konak
Alaçatı
Alaçatı Çeşme

İzmir'de Ne Yenir

Boyoz

Boyoz

İzmir denince akla ilk gelen yiyecektir boyoz. Yapımı oldukça zahmetli ve bir o kadar lezzetli bir hamur işi olan boyozu dilerseniz yumurtayla yiyebilirsiniz.

Ortalama Fiyat : 2,50 TL

Kumru

Kumru

Görüntü itibariyle kumruya benzetilen İzmir’in geleneksel atıştırmalığı kumru, soğuk bir sandviçtir. Salam, sosis, sucuk eklenmiş halde sokak tezgahlarında bulabilirsiniz.

Ortalama Fiyat : 11 TL

İzmir Lokması

İzmir Lokması

İzmir kültürünün vazgeçilmez parçası olmuş İzmir lokması. Kordonda denizin keyfini çıkarırken lokmanın tadına bakmanızı öneririz.

Ortalama Fiyat : 5 TL

İzmir Köfte

İzmir Köfte

İzmir’in yöresel yemeği meşhur İzmir köfteyi birçok restoranda bulabilirsiniz.

Ortalama Fiyat : 17 TL


İzmir’de Konaklama

Konak

Konak

İzmir merkezinde konaklanacak yerlerin başında geliyor. Merkezi konumu ve ulaşımı nedeniyle Konak ilçesinde uygun fiyatlı bir otelde konaklayabilirsiniz.

Çeşme

Çeşme

İzmir tatilinde nerede konaklanır derseniz, Çeşme’nin deniz tatili için uygun tatil köyleri ve butik otellerini tercih edebilirsiniz.


Mevsime Göre Yanınıza almanız gerekenler

İlkbahar

Hırka

Yaz

İnce giysiler-şapka

Sonbahar

Hırka

Kış

Mont

İzmir Seyahatinde Ne Giymeli?

İzmir’de Akdeniz iklimi hâkimdir. Kış ayları çok sert geçmez, yaz aylarında ise oldukça sıcak ve kavurucu bir hava vardır. Bahar ayları gündüzleri sıcak akşamları hafif serin geçer. Özellikle kıyı kesimlerde denizin etkisiyle yaz ayları sıcak geçse de kış ayları biraz soğuk olabilir.

İzmir Kamil Koç Otogar İletişim Bilgileri

İzmir Otogar

(232) 444 05 62

İzmir Hava Durumu

Bulutlu

15.81

En yüksek sıcaklık 16.65 En düşük sıcaklık 15.81 derece

Yağış: 0% Nem: 81% Rüzgar: 2.18 m/sn

Per

25.58°-25.58°

Cum

25.73°-25.73°

Cts

27.27°-27.27°

Paz

26.81°-26.81°

Pzt

25.33°-25.33°


İzmir İpuçları

Turistik Seyahat için Ortalama Süre

7 Gün

Ortalama Harcanan
Ücret

240 TL

Alınabilecek İkonik
Hediye

Saat Kulesi Anahtarlığı

İl Plaka
Kodu

35

Telefon
Kodu

0 232


İzmir'in Neyi Meşhur

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Ot Festivali

İzmir’in yerel festivali Alaçatı Ot Festivali her yıl nisan ayında düzenleniyor. İzmir’in bereketli topraklarında yetişen birbirinden farklı bitkiyle tanışmak için bu renkli festivali kaçırmayın.

Seferihisar

Seferihisar

Türkiye’nin ilk sakin şehri (citta slow) Seferihisar, restore edilmiş sevimli sokakları, doğal ürünleriyle turistlerin akınına uğruyor. Siz de İzmir gezinizde buraya uğramayı unutmayın.

Bir Ege Düşü

İzmir 

Denizi, Levanten evleri, sahilleri ve engin tarihiyle bir Ege düşüdür İzmir. Hayatın daha sakin, daha keyifli sürdüğü bu kent, isteyene deniz turizmi, isteyene kültür, isteyene de enfes bir şehir turu sunuyor. Söz gelimi Konak, Hükümet Binası ve İzmir’in sembolü hâline gelen Saat Kulesi’yle keyifli bir durak. Hemen yanı başındaki Pasaport Meydanı ise denize nazır kafeleri ve geometrik zeminiyle hemen kendini belli ediyor. Biraz tarihte yolculuğa çıkmak isteyenleri İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi bekliyor ki burası insanı büyüleyen oldukça zengin bir koleksiyona sahip. Adı İzmir ama aslında neredeyse tüm Ege’ye dair başyapıtlar bu müzede.

Sokak aralarında şehri dolaşmanın keyfi ise bambaşka. Bir sonraki köşe başında ne göreceğinizi bilmeden dolaşmak benzersiz. Her bir sokak farklı bir detayla öne çıkıyor. Birinde enfes bir mimariye sahip olan sıra sıra Levanten evlerini görebilirken bir diğerinde İzmirli ozanların derneğinde bir âşık atışmasına tanık olmak mümkün. 

Bu kadar dolaştınız canınız bir kahve çektiyse doğruca tarihî Kemeraltı Çarşısı’na... Fincanda kahve yani fincanda pişirilen kahve burada içilir. Bu çarşının bir diğer güzel yanı ise ara sokaklarında eski kervansaraylardan dönüştürülen tarihî otelleri. Şairlere, yazarlara ilham veren bu nostaljik yerleri mutlaka gidin ve görün. Kordonboyu’nda da günbatımını izlediniz mi şehir turunun hakkını verdiniz demektir. Derseniz ki İzmir’i tanımak için yeterli mi? Elbette değil ama bir kere İzmir’e gelince nasıl olsa tekrar gelmek isteyeceğinizi bildiğimizden sonraki gezi rotasını size bırakıyoruz. 

Ne yiyelim?

- Kemalpaşa’daki Kazak Vadisi’nde kımız içip at binin.

- Çeşme’de Çeşme Kalesi’ni görmeden, sakızlı dondurma ve kumrunun tadına bakmadan dönmeyin.

- İzmir’in meşhur tatlısı torpilin tadına mutlaka bakın. 

 

Nereye gidelim?

- İzmir’in adı gibi güzel kalesi Kadifekale’siyle enfes manzaralı Asansör’ünü görmeden olmaz. 1907’de iki semti birbirine bağlamak için yapılan asansörde illaki bir beş çayı içmek lazım. Deniz İzmir’de her yerde güzel ama Alaçatı’da rüzgâr sörfü yapılabildiğini de unutmayın.

- Selçuk’ta dünyaca ünlü Efes Antik Kenti'ni ve Şirince’yi gezin.

- Yavaş Şehir Seferihisar’ı mutlaka aklınızın bir yerine not edin.

- Bergama’da Pergamon antik kentini görmeden dönmeyin.

- Alaçatı’daki nadide sakız ağaçlarını ve rüzgâr değirmenlerini görmeden dönmeyin.