Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Kahramanmaraş Otobüs Bileti

Saklı Cennet

Kahramanmaraş

Doğuyu batıya bağlayan Kahramanmaraş’ın gizemli kapılarının ardında onlarca güzellik yatıyor. Doğal yaşamı, tarihe olan bağlılığı ve kültürel mirası ile her zaman öne çıkan kent keşfedilmeyi bekliyor.

Şehir turuna merkezde bulunan kaleyi gezmekle başlayabilirsiniz. Hitit döneminden kalma kale yüzyıllardır şehrin bekçiliğini yapıyor. Siz de tüm şehri altına seren bu tarihî yapıdan kente bir bakış atabilirsiniz. Kaleden ayrıldıktan sonra kentin en önemli tarihî yapısı Ulu Camii’yi görmeye gidin. Caminin görkemli yapısına hayran kalacaksınız. Şehrin en çok ziyaret edilen yapılarından biri olan Ulu Camii’den ayrılıp bir diğer işlek yapı olan Taş Medrese’ye de uğramayı ihmal etmeyin. Özgünlüğünü bugün dahi korumayı başaran medresenin sizi büyüleyeceğini söyleyebiliriz.

Bu serinletici moladan sonra Ulu Camii’nin yakınında bulunan Taş Medrese’yi ziyaret etmelisiniz. Kent merkezinde şehrin değişimine bu kadar uzun süre tanıklık eden bir yapı yoktur. Meşhur Antik Fil’i görmek içinse Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’ne uğrayabilirsiniz. Görsel ve ses efektleri ile ayağa kaldırılan fil kalıntıları diğer ziyaretçiler gibi sizi de etkileyecek. Merkezdeki Kapalı Çarşı’yı gezip Taşhan’ı görmeden dönmek olmaz. Birbirinden güzel el emeği göz nuru ürünlerin güzelliklerine bu tarihî yapıda şahit olun.

Burası yalnızca tarihî değerleriyle değil mağara ve yayla turizmi ile de saklı kalmış bir cennet. Siz de bu güzellikleri kaçırmadan tarihî Ceyhan Köprüsü yardımıyla Ceyhan Irmağı’nı geçip Döngel Mağarası’na doğru yol alın. 15-20 dakikalık böğürtlen ağaçlarıyla kaplı patikadan sonra şehrin doğal güzelliği ile karşılaşacaksınız. Üst üste üç mağaradan oluşan Döngel’in doğal güzelliğine bayılacaksınız. Şayet mağaradan çıkarılan eserleri görmek isterseniz sizi Kahramanmaraş Müzesi’ne bekleriz.

Kahramanmaraş tarihiyle olduğu kadar yemekleri ve saklı cennetleriyle de bir ziyareti hak ediyor. Doğuyla batıyı birleştiren bu şehrin saklı güzelliklerini keşfetmeniz için Kahramanmaraş otobüs biletiniz hazır!

Hazır Kahramanmaraş’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Çıtır çerez olarak da sunulan meşhur Maraş tarhanasının tadına bakabilirsiniz.

- Eğer bu şehre yolunuz yaz aylarında düşerse yaşadınız; yaz farklı lezzetlerin mevsimidir. Yolda yürürken ansızın bir meyancıyla karşılaşabilirsiniz. Maraş’ın meşhur içeceği olan bu şerbetin tadına mutlaka bakın.

- Unutmadan, ünü kıtaları aşmış dövme dondurması, yani meşhur Maraş dondurmasının tadına bakmadan gezinizi bitirmeyin. Hayatınızda yiyeceğiniz en lezzetli dondurmanın burada olduğunu hatırlatalım.

 

Nereye gidelim?

- Kahramanmaraş Müzesi’ni ziyaret edip tarihî Maraş Aslanı’nı görebilirsiniz.

- Afşin ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf (7 Uyurlar) Külliyesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

- Şehir halkının yaşam biçimi hakkında fikir edinmek için eski Maraş konaklarını ziyaret edebilirsiniz.

- Afşin’de Kız-Oğlan Kabartması’nın efsanesini yerinde dinlemeye gidebilirsiniz.

- Başkonuş Yaylası’na çıkıp Sır Barajı’nın enfes görüntüsünün tadını çıkarabilirsiniz.

- Kapalı Çarşı’ya uğrayıp Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter gibi ünlü filmlerin çarıklarını yapan köşkerlerin el emeği ürünlerine göz atabilirsiniz.

- Uludaz Tepesi’nde hiç görmediğiniz kadar çok uğur böceği ile vakit geçirebilirsiniz. !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.