Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Karabük Otobüs Bileti

Kültür Mirası

Karabük

Dünyaya nam salmış tarihî Safranbolu evleri ile kültür turizminin kalbi Karabük’te atıyor. Tescilli güzeline gözü gibi bakan kent, doğal güzelliği ile de turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Kent, Türkiye’de orman varlığı bakımından en zengin ilimiz durumunda. Öyle ki şehir merkezinin göbeğinde geniş bir alana yayılmış Karabük Kent Ormanı bulunuyor. Kent gezisine ormanda piknik yapan halkın arasına katılarak başlayın. Sonrasında kentin önemli müzesi Karabük Kardemir Demir-Çelik Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Rotanızı Safranbolu’nun nostaljik yoluna çevirmeden hemen önce Mencilis Mağarası’na uğrayın. Merkez ilçe Bulak Köyü’nde bulunan Mencilis Mağarası, yeraltından geçen nehirleri ile oldukça ilgi çekicidir. Yaklaşık 3 milyon yıllık tarihi olduğuna inanılan mağara en az gidiş yolu kadar merak uyandırıcı. Bu moladan sonra Safranbolu’nun yıllara meydan okuyan evlerini ziyaret edebilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu evleri Arnavut kaldırımlı sokaklara bakıyor. Bu sokaklarda keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Tarihî evlerin yanı sıra Köprülü Mehmet Paşa Camii de ziyareti hak eden yapılar arasında. Özellikle mimari yapısıyla ilgi çeken cami ilçeye ayrı bir güzellik katıyor. Safranbolu gezmekle bitmez, o nedenle Hıdırlık Tepesi’ne çıkıp ilçeye söyle bir tepeden bakmak, bir kahve molası vermek lazım. Moladan sonra geçmişte Hükümet Konağı olarak kullanılan fakat günümüzde Safranbolu Kent Tarihi Müzesi olarak hizmet veren müzeyi ziyaret edin.

Hem doğası hem de kültürel mirası ile dolu dolu bir tur sizi bekliyor. Henüz Safranbolu evlerini görmemiş ve dar sokaklarında yürümediyseniz, Karabük otobüs biletinizi alıp tatile çıkmanızın zamanı gelmiştir.

Hazır Karabük’e gelmişken…

Ne yiyelim?

- Safranbolu’nun bir çeşit mantı yemeği piruhi, ilçe ziyaretinin olmazsa olmazları arasındadır.

- Farklı lezzetleri keşfetmeyi seviyorsanız Safranbolu pidesi ya da kuyu kebabını tercih edebilirsiniz.

- Karabük’e yolunuz yaz aylarında düşerse serinlemek için meşhur Karabük gazozundan içebilirsiniz.

- Her çeşit lokum türüne rastlayabilirsiniz ancak gitmişken safranlı lokumundan tadıp, dönüşte sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Tokatlı Kanyonu’nun nefes kesici güzelliğine Kristal Teras’tan bakın. Az ilerisinde bulunan İncekaya Su Kemeri’nde güneşin batışına şahit olun.

- Sonbaharın sakin havasında Yenice Ormanları’nda kamp yapabilirsiniz. Burası fotoğraf çekmek isteyenler için de oldukça zengin bir faunaya sahip. Ayrıca Yenice Açık Hava Orman Müzesi’ni görmenizi öneririz. Sayısız ağaç çeşidinin olduğu müzede ilginizi çekecek çok sayıda bitkiyle tanışacaksınız.

- Tokatlı Kanyonu’nu gezmişken Şeker Kanyonu’nu ve Düzce Kanyonu’nun da güzelliklerine şahit olun.

- Eskipazar ilçesinde Bizans’tan kalma Bizans Kilisesi ve mozaiklerin bulunduğu Hadrianapolis Antik Kenti’nde keşif turuna çıkın.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.