Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Kastamonu Otobüs Bileti

Türkiye’nin Cennet Köşesi

Kastamonu

Kastamonu, geleneksel evleri, yemyeşil doğası ile sakin bir tatil durağı arayanların uğrak adresidir. Yüzyıllık tarihî evlerinin yanında Küre Dağları’nın saklı cennetleriyle de her zaman turistlerin ilgi odağı olmayı başarmış bu şehrin güzelliklerini siz de keşfedin.

Geleneksel mimarisini korumaya devam eden bir şehir Kastamonu. Kent merkezinde tarihî konaklar ve Saat Kulesi ilk ziyaret yerleriniz olsun. Diğer saat kulelerinden farklı bir hikâyesi olan kuleye sürgün ya da cezalı kule deniyor.  Bu tatlı ve garip hikâyeyi mutlaka bir yerliden dinleyin deriz. Meşhur Kastamonu konaklarını görmek içinse Saylav Sokağı’nda yürüyün. Bu konaklar arasında bulunan Liva Paşa Konağı ise şu an Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor. Hem Kastamonu evini gezip hem de etnografik eserleri inceleyebilirsiniz. Türkiye’nin ilk kent tarihi müzesi olma özelliğine sahip Kastamonu Kent Tarihî Müzesi’ni de mutlaka görün.

Sıra kentin dışındaki güzellikleri keşfe geldiğinde ise Küre Dağları kapılarını size açacaktır. Küre Dağları Milli Parkı’nın içinde bulunan Valla Kanyonu belki de nefesinizi kesecek bir ziyaret olacak. Pınarbaşı ilçesinde bulunan kanyon, dünyanın en derin ikinci kanyonu olma özelliğine sahip. Muazzam doğa harikasını mutlaka görün, hatta  çeşitli bitki türleri nedeniyle doğal güzelliğine güzellik ekleyen Horna Kanyonu ve Ilgarini Mağarası’nı da aynı rota üzerinden görme imkânına erişebilirsiniz.

Kastamonu, kendine has şehir dokusu ve doğanın cömertliği ile bambaşka bir güzelliğe kavuşmuş. Sizi kendine hayran bırakacak bir gezi için Kastamonu otobüs biletinizi ayırtmayı unutmayın.

Hazır Kastamonu’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

- Bir tür kebap olan püryanı ya da etli ekmeği akşam yemeği için tercih edebilirsiniz. 

- Şehrin meşhur tatlılarından çekme helvanın tadına bakabilirsiniz.

Nereye gidelim?

Ilgaz Dağı’nın tertemiz havasında doyumsuz bir doğa yürüyüşüne çıkın. Yazın trekking, kış aylarında ise ideal bir kış turizminin merkezi hâline gelen dağda kayak da yapabilirsiniz.

- Kent merkezinin kutsal mekânlarından Nasrullah Camii, Kastamonu’ya gelmişken görmeden dönmemeniz gereken kutsal mekânlardan biri. Yapının mimari heybeti ilginizi çekecektir.

- Kastamonu kültürüne aşina olmak için Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz. Yanınızda hatıra götürmek isterseniz buradaki dükkânlardan el işçiliği ürünlere göz atabilirsiniz.

- Tarihî Kastamonu Kalesi’ne çıkıp panaromik şehir görüntüsünün keyfini çıkarın.

- Pınarbaşı ilçesinde bulunan Ilıca Şelalesi’ni görmeye gidin. Hatta gitmişken civarda birkaç gün konaklayabilir, çeşitli doğa sporlarına katılabilirsiniz.

- Küre Dağları’nda sarı-yeşil yapraklar eşliğinde uzun bir doğa yürüyüşüne çıkın. Cide, Zümrüt Köy, Sorkun Yaylası yürüyüş parkurlarını tercih edebilirsiniz.

Taşköprü’de Efes harabelerinin bir eşi olan Pompeipolis Antik Kenti’ni mutlaka görün.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.