Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Kırşehir Otobüs Bileti

Anadolu’nun Vefakâr Kenti

Kırşehir

Anadolu’nun önemli ozanlarını yetiştirmiş ve hafızalara kazınmış olaylara şahitlik etmiş Kırşehir, gerçek bir kültür mozaiği. Kent, Dadaloğlu’nun ve Neşet Ertaş’ın türkülerine, Ahi Evran’ın birleştirici ruhuna, 18. yüzyılın rasathanesine ev sahipliği yapıyor ve onları yaşatmaya devam ediyor.

İlk olarak Kırşehir’i Kırşehir yapan tarihî eserleri ziyaret edin. Merkezde bulunan Cacabey Camii bunlardan en önemlisi. 18. yüzyılda Uzay Araştırma Merkezi olarak kullanılan medresenin mimarisi oldukça etkileyici. Onca devlete kapılarını açmış Kırşehir halkı, on beşe yakın yeraltı kenti ile zengin tarihî kalıntıların üzerinde yaşıyor. Bu şehirlerden beş tanesi Mucur ilçesinde yer alıyor. Özellikle Mucur Yeraltı Şehri’nin galeri, tünel ve odalarını gezin. Saldırı anında girişleri engellemek amaçlı yapılmış kapı taşları ise kentin en dikkat çekici kalıntısı. İnsanın ilgisini uyandıran yeraltı şehirlerinin yanı sıra Kaman ilçesinde yer alan kalıntılar da geçmişten gelenleri bugüne aktarıyor. Eski Hitit’e, Hitit İmparatorluğu’na, Friglere ve Osmanlı Devleti’ne ait kalıntıların bulunduğu Kaman Kalehöyük bu izlerden biri. Kalehöyük’te tarih gezisi yapabilirsiniz. Höyükten çıkarılan eserleri görmek için de yanında bulunan Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.  

Tarih turunuza ara verirseniz Ahi Evran etkinliklerine, Neşet Ertaş ve Dadaloğlu anısına düzenlenen türkü şölenlerine mutlaka katılın. İç Anadolu’nun vefasına şahit olmak için Kırşehir otobüs bileti alıp yola çıkmaya ne dersiniz?

Hazır Kırşehir’e gelmişken…

Ne yiyelim?

Kırşehir’in yöresel yemeklerinden çömlekte kuru fasulye, keşkef (keşkek) ve et yahnisini mutlaka deneyin.

Nereye gidelim?

- Kırşehir Kalehöyük’e kadar gelmişken yanında bulunan ve Japonya’dan sonraki en büyük botanik bahçesi Japon Bahçesi’ni görmeden dönmeyin.

- Önemli tarihî eserlerin yanında kente başka bir hava katan doğal güzellikler arasında Seyfe Gölü’nü ve göçmen kuşları seyredin.

- Kırşehir termal turizm açısından önemli bir yere sahip. Terme, Karakurt, Bulamaçlı ve Mahmutlu kaplıcalarından birini tercih edebilirsiniz.

- Kırşehir çarşısında keşif turuna çıkın. Sevdiklerinize hediye almak isterseniz oniks taşından yapılan el işlemeli hediyelik eşyaları tercih edebilirsiniz. !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.