Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Konya Otobüs Bileti

Mevlânâ Şehri

Konya    

Burası, Mevlâna’nın huzuru bulduğu yuva… Burası, Selçuklu İmparatorluğu’nun tüm tarihini miras bıraktığı şehir Konya. Yüzyıllardır zengin kültür mirasıyla bilinen Konya, Mevlâna Müzesi’ne ve Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Konya’yı gezerken birbirinden güzel Selçuklu mimari eserlerine ve önceki dönemlerden kalma yapılara sık sık rastlayacaksınız. Bu yapılardan belki de en önemlisi Karatay Medresesi, diğer bir adıyla Karatay (Çini Eserler) Müzesi. Medresenin duvarlarındaki mozaik işlemeler ve sergilenen çini eserlere hayran kalacaksınız. Karatay Medresesi’nin hemen yakınında bulunan İnce Minareli Medrese de mimari açıdan oldukça önemli bir yapı. Selçuklu taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan bu medreseyi görmeden yolunuza devam etmeyin deriz.

Bir zamanlar dostlarla sohbet edilen, sema yapılan, müzik dinlenen, şimdi ise Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin türbesinin bulunduğu Mevlânâ Türbesi ise gezinin ilk durakları arasında yer alıyor. Türkiye’de en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan Mevlânâ Türbesi görülmesi gereken yerler arasında.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Çatalhöyük Neolitik Kenti ise şehrin önemli kalıntılarından. Tarihî kentte birbirinden farklı dönemlere ait evleri ve kalıntıları görebilirsiniz.

Düşünce adamı Mevlânâ’nın evi, Selçuklu İmparatorluğu’nun başkenti Konya’nın her duvarında bir tarih, her odasında bir anı yatıyor. Bu güzelliklerden mahrum kalmamak için Konya otobüs biletinizi yanınıza alıp Konya’ya gitmenin tam zamanı.

Hazır Konya’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

- Konya’nın meşhur lezzetleri etli ekmek ve bıçak sırtını tatmalısınız.

Lezzetine doyum olmaz Konya usulü tirit kebabını deneyin.

Nereye gidelim?

- Mevlânâ şehrinde sema törenini izlemeden dönmeyin.

- Beyşehir ilçesinde Konya’nın sembolü hâline gelmiş Taşköprü’yü mutlaka görmelisiniz. Beyşehir Gölü’ne karşı gün batımını seyredebileceğiniz en güzel yer burasıdır. Gün batımından önce irili ufaklı 30’a yakın adada kuluçkaya yatan kuşları gözlemek ise gezinin sürprizi.

- Beyşehir’in doğal güzelliğini yukarıdan görmek isterseniz de Yaka Manastır mevkiden paraşütle göle doğru süzülebilirsiniz.

- Konya merkezde bulunan Sultan Kılıçaslan Sarayı’nı ve Sırçalı Medrese’yi ziyaret edebilirsiniz.

- Volkanik kayalara oyulmuş kiliselerin bulunduğu Sille Mahallesi’ni ziyaret edin.

- Beyşehir ilçesinde bulunan açıkhava tapınağı Eflatun Pınarı’nın (Hitit Su Anıtı) günümüze kadar gelen muhteşem kalıntılarını inceleyebilirsiniz.  !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.