Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Malatya Otobüs Bileti

Doğu’ya Açılan Kapı

Malatya

Tarihiyle ve doğasıyla görülmeye değer bir kent olan Malatya, çağın yeniliklerine ayak uydururken yerel kültürüne de sahip çıkıyor. Doğu Anadolu’nun kültür kapısını ardına kadar açacak bir şehir turu sizi bekliyor.

Geziye merkezden başlamak kentin kültürel dokusunu anlamak için seçilen etkili yöntemlerden biri. O yüzden turunuzun ilk durağı Türkiye’nin en uzun caddesi olan İnönü Caddesi olsun. Caddede ilerlerken bir kitap fuarının ya da festivalin habercisi olan sayısız afişle karşılaşabilirsiniz. Bu, daha ilk adımınızda kültür dolu bir geziye başladığınızın işareti anlamına geliyor. Festival ve fuarları ile öne çıkan Malatya’da her an bir etkinlikle karşılaşabilirsiniz. Merkezde Malatya Müzesi’ni, efsanelere konu olmuş Yeni Camii’yi gezebilirsiniz.

Çarşıdan çıkıp Beşkonaklar’a vardığınızda şehrin kültürel zenginliğini bir kez daha göreceksiniz. Tarihî evlerin bulunduğu Beşkonaklar, kentin yalnızca evlerini değil yöresel yemeklerini de yaşatıyor.

Kayısısı, tarihi, uzun caddesinin yanında, şehirde doğa sporuna da yer var. Karakaya’da rüzgâr sörfü ya da Günpınar Şelalesi’nde rafting yapabilirsiniz. Sultansuyu’nda safkan Arap atları ile bir doğa turuna çıkma şansına erişebilirsiniz. Tüm bu güzellikleri yaşamak için cebinizde Malatya otobüs bileti, sırtınızda çantayla yola koyulmanın tam zamanı.

Hazır Malatya’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

Kayısı cenneti Malatya’nın çeşit çeşit kayısılarından yemeden dönmek olmaz. Malatya çarşısında şekerpareden gün kurusuna kadar sayısız çeşidini bulabilirsiniz. En iyi kayısıyı Şire Pazarı’nda bulabilirsiniz.

- Malatya’da bulgur yemeklerinin ayrı yeri vardır. Beşkonaklar’dan meşhur analı-kızlı ya da içli köfte yemeden ayrılmayın deriz.

Nereye gidelim?

- Karakaya Barajı’nda rüzgâr sörfü yapabilir ya da balık tutabilirsiniz.

- Bakırcılar Çarşısı’nda yöresel ürünleri inceleyip sevdiklerinize buradan küçük hediyeler alabilirsiniz.

- Arkeoloji Müzesi’nde kent tarihinin izlerini görebilirsiniz.

- Şehrin eski merkezi olan Battalgazi’de Aslantepe Höyüğü’nü ziyaret edebilirsiniz. Levent Vadisi’ne tepeden bakıp hemen yukarısında yer alan mağara evlerin şaşırtıcı güzelliğini görebilirsiniz.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.