Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Manisa Otobüs Bileti

Tarihe Yolculuk

Manisa

Çok sayıda caminin, hamamın bulunduğu Manisa, mesir macunu, Ağlayan Kaya’sı, Manisa Tarzanı, jeoparkı, kebabı ve Spil Dağı Millî Parkı’yla ünlü. Osmanlı dönemine ait pek çok esere ev sahipliği yapmış kent, seyyahlar için ideal gezi noktalarının başında yer alıyor.

Şehir içindeki etkileyici yerler arasında Manisa Müzesi yer alıyor. Bunu Yeni Han, Sultan Camii ve Külliyesi, Muradiye Camii ve Külliyesi, Ulu Camii takip ediyor. Siz de bu yerleri şehir içinde yapacağınız yürüyüşle kısa sürede gezebilirsiniz. Manisa Müzesi, lahitler, yazıtlar, çeşmeler ve heykeller ile görülmeye değer. Müze gezisinden sonra ziyaret sırasını Mimar Sinan’ın eseri Muradiye Camii’ye verebilirsiniz. Üzerinde çini işlemeleri bulunan cami, mimari yapısıyla dikkat çekiyor.

Manisa’nın doğasıyla tanışmak isterseniz Spil Dağı Milli Parkı doğru adres olacaktır. Meşhur Manisa lalesini ve yılkı atlarını burada görebilirsiniz. Eğer konaklamak isterseniz dağın zirvesinde yer alan bungalovları tercih edebilirsiniz. Spil Dağı’nın Türkiye’nin ilk çevrecisi Manisa Tarzanı’nın yaşadığı yer olduğu bilgisini de verelim.

Manisa, gelişmiş sanayisinin dışında, kültürel ve doğal zenginliklerini muhafaza etmiş bir kent. Tarihin titizlikle korunduğu bu şehirde geçmişe dair kalıntıları takip edebilir, Spil Dağı’nı keşfedebilir, Sardes’te tarihte bir yolculuğa çıkabilir, Kula’nın renkli sokaklarında dolaşabilrsiniz. Bu benzersiz şehir turu için hemen Manisa otobüs bileti alıp maceraya atılmaya ne dersiniz?

Hazır Manisa’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

- UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’nde de yer alan mesir macununun tadına bakın.

- Odun ateşinde pişirilen şiş kebapların tereyağlı pide üstünde, salçalı sos ve yoğurtla sunulduğu bir Manisa kebapçısına uğrayabilirsiniz.

- Akşam yemeği için Akhisar veya Salihli köftesinden birini tercih edebilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Doğasıyla ve tarihiyle adından söz ettiren Manisa aslında ilklerin de şehridir. Siz de başlangıçlara imza atan bu kentin miraslarını görmeden dönmeyin. Tarihte paranın ilk basıldığı yer olan Sardes Antik Kenti’ni ziyaret edin. Salihli’de bulunan ilk insan ayak izlerini inceleyin.

- Spil Dağı’nda özgürce dolaşan yılkı atlarını geride bırakıp dönüş yoluna geçtiğinizde Niobe Ağlayan Kaya’yla karşılaşacaksınız. Efsanelere konu olan ağlayan kayanın dokunaklı hikâyesine kulak kabartın.

- UNESCO tarafından Türkiye’nin ilk jeoparkı ilan edilen Kula Volkanik Jeopark Alanı gezinin en ilginç rotalarından biri olacaktır. Volkanik lavların etkisiyle oluşmuş peribacaları da en az jeopark kadar ilgi çekici.

- Akpınar Mevkii’ndeki Ana Tanrıça Kybele’nin kabartmasını görebilirsiniz.

- Spil Dağı Milli Parkı yolundaki seyir teraslarından İzmir Körfezi’nin nefes kesici güzelliğini seyredebilirsiniz.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.