NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Manisa Otobüs Bileti

Manisa Hakkında

Sefer Sayısı

Manisa Yüz Ölçümü

13.339 km²

Manisa Nüfusu

1.4 M


Manisa'nın Popüler Ziyaret Noktaları

Kuladokya
Kuladokya Kula
Sardes Antik Kenti
Sardes Antik Kenti Salihli

Manisa'da Ne Yenir

Manisa Kebabı

Manisa Kebabı

Kendine has domates sosuyla ve yoğurtla servis edilen Manisa Kebabı sizi kendisine hayran bırakacak.

Ortalama Fiyat : 23 TL

Salihli Odun Köftesi

Salihli Odun Köftesi

Kuzu etinin en saf hâli Salihli’de yapılıyor. İçine çok az tuz ve un koyulmasıyla ortaya çıkan muhteşem lezzetin tadına mutlaka bakın.

Ortalama Fiyat : 20 TL TL


Manisa'da Konaklama

Manisa Merkez

Manisa Merkez

Şehzadeler şehri olarak anılan Manisa, tarihî kalıntıları ve kültürüyle kendine has bir şehir. Kenti karış karış gezmek isterseniz konaklamak için şehir merkezini tercih edebilirsiniz. Dönüş yolu için de Manisa Otogarı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Mevsime Göre Yanınıza almanız gerekenler

İlkbahar

İnce mont-hırka

Yaz

İnce giysiler

Sonbahar

İnce mont-hırka

Kış

Mont

Manisa Seyahatinde Ne Giymeli?

Manisa, Ege kıyılarına karşın daha sert bir iklime sahiptir. Buna rağmen karlı gün ve sıfırın altında sıcaklık ölçümü azdır. Seyahate çıkmadan önce Manisa hava durumu raporuna göre çantanızı hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Manisa Kamil Koç Otogar İletişim Bilgileri

Manisa Otogar

(236) 239 22 63

Akhisar Otogar

(236) 412 30 32

Turgutlu Otogar

(236 )313 13 33

Alaşehir Otogar

(236) 712 19 26

Sarıgöl Otogar

(236) 867 11 11

Manisa Hava Durumu

Bulutlu

28.29

En yüksek sıcaklık 28.29 En düşük sıcaklık 26.5 derece

Yağış: 0% Nem: 41% Rüzgar: 2.06 m/sn

Pzt

26.5°-28.29°

Sal

28.11°-28.11°

Çar

28.09°-28.09°

Per

28.99°-28.99°

Cum

28.98°-28.98°


Manisa İpuçları

Turistik Seyahat için Ortalama Süre

3 Gün

Ortalama Harcanan
Ücret

200 TL

Alınabilecek İkonik
Hediye

Güveç

İl Plaka
Kodu

45

Telefon
Kodu

0 236


Manisa'nın Neyi Meşhur

Sultani Üzüm

Sultani Üzüm

Manisa’nın çekirdeksiz, tatlı üzümü sultani şehrin büyük bir bölümünde yetişiyor. Taze ve doğal üzümlerin tadına gittiğinizde bakmayı unutmayın.

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali

Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali

İçinde 41 şifalı bitkinin bulunduğu ve tedavi edici özelliği olduğuna inanılan mesir macunu, her yıl mart ayında düzenlenen festivalle tanıtılıyor.

Tarihe Yolculuk

Manisa

Çok sayıda caminin, hamamın bulunduğu Manisa, mesir macunu, Ağlayan Kaya’sı, Manisa Tarzanı, jeoparkı, kebabı ve Spil Dağı Millî Parkı’yla ünlü. Osmanlı dönemine ait pek çok esere ev sahipliği yapmış kent, seyyahlar için ideal gezi noktalarının başında yer alıyor.

Şehir içindeki etkileyici yerler arasında Manisa Müzesi yer alıyor. Bunu Yeni Han, Sultan Camii ve Külliyesi, Muradiye Camii ve Külliyesi, Ulu Camii takip ediyor. Siz de bu yerleri şehir içinde yapacağınız yürüyüşle kısa sürede gezebilirsiniz. Manisa Müzesi, lahitler, yazıtlar, çeşmeler ve heykeller ile görülmeye değer. Müze gezisinden sonra ziyaret sırasını Mimar Sinan’ın eseri Muradiye Camii’ye verebilirsiniz. Üzerinde çini işlemeleri bulunan cami, mimari yapısıyla dikkat çekiyor.

Manisa’nın doğasıyla tanışmak isterseniz Spil Dağı Milli Parkı doğru adres olacaktır. Meşhur Manisa lalesini ve yılkı atlarını burada görebilirsiniz. Eğer konaklamak isterseniz dağın zirvesinde yer alan bungalovları tercih edebilirsiniz. Spil Dağı’nın Türkiye’nin ilk çevrecisi Manisa Tarzanı’nın yaşadığı yer olduğu bilgisini de verelim.

Manisa, gelişmiş sanayisinin dışında, kültürel ve doğal zenginliklerini muhafaza etmiş bir kent. Tarihin titizlikle korunduğu bu şehirde geçmişe dair kalıntıları takip edebilir, Spil Dağı’nı keşfedebilir, Sardes’te tarihte bir yolculuğa çıkabilir, Kula’nın renkli sokaklarında dolaşabilirsiniz. 

Hazır Manisa’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

- UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’nde de yer alan mesir macununun tadına bakın.

- Odun ateşinde pişirilen şiş kebapların tereyağlı pide üstünde, salçalı sos ve yoğurtla sunulduğu bir Manisa kebapçısına uğrayabilirsiniz.

- Akşam yemeği için Akhisar veya Salihli köftesinden birini tercih edebilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Doğasıyla ve tarihiyle adından söz ettiren Manisa aslında ilklerin de şehridir. Siz de başlangıçlara imza atan bu kentin miraslarını görmeden dönmeyin. Tarihte paranın ilk basıldığı yer olan Sardes Antik Kenti’ni ziyaret edin. Salihli’de bulunan ilk insan ayak izlerini inceleyin.

- Spil Dağı’nda özgürce dolaşan yılkı atlarını geride bırakıp dönüş yoluna geçtiğinizde Niobe Ağlayan Kaya’yla karşılaşacaksınız. Efsanelere konu olan ağlayan kayanın dokunaklı hikâyesine kulak kabartın.

- UNESCO tarafından Türkiye’nin ilk jeoparkı ilan edilen Kula Volkanik Jeopark Alanı gezinin en ilginç rotalarından biri olacaktır. Volkanik lavların etkisiyle oluşmuş peribacaları da en az jeopark kadar ilgi çekici.

- Akpınar Mevkii’ndeki Ana Tanrıça Kybele’nin kabartmasını görebilirsiniz.

- Spil Dağı Milli Parkı yolundaki seyir teraslarından İzmir Körfezi’nin nefes kesici güzelliğini seyredebilirsiniz.