Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Niğde Otobüs Bileti

Tarih Birikimi

Niğde

İç Anadolu’nun tarih yumağı kenti Niğde, Selçukluların ve Osmanlı döneminin adeta sergi alanı olmuştur. Bakmalara doyum olmayan medreseler, camiler inşa etmiş, sonraki nesillere kalan onlarca eser bırakmışlardır. Bu tarih kokan şehir gidenlere etkileyici bir gezi turu sunuyor.

Şehir merkezinde birbirine yürüme mesafesi yakınlığında olan değerli yapılar bulunuyor. Niğde Kalesi ve Saat Kulesi ilk ziyaret noktanız olsun. Alaaddin Tepesi üzerine inşa edilmiş kale ve kalenin bir parçası olan Saat Kulesi’ni görebilirsiniz. Adımlarınızı sıklaştırdığınızda Ak Medrese’nin beyaz mermerden yapılmış taç kapısını, Hüdavend Hatun Türbesi’nin dantel gibi işlenmiş süslemelerini inceleyin. Sungurbey Camii’nin baş döndüren mimarisine hayran kalacaksınız. Kesintisiz tarih turuna Niğde Müzesi’yle devam edin. 6 bölümden oluşan müzede farklı çağlardan kalıntıları inceleyebilirsiniz. Eser bölümünün yanında Köşk Höyük evinin bire bir kurgusunu da mutlaka görün.

Etrafını çevreleyen Aladağlar ve Bolkar Dağları ile Niğde, dağcılık ve kış turizmi açısından da önemli bir şehir. Toroslar’ın uzantısı olan ve millî park statüsündeki Aladağlar ile Bolkar Dağları, dağcılık, trekking, kaya tırmanışı ve kış sporu imkânı sunuyor. Yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız Niğde otobüs biletinizi alıp bu heyecana siz de ortak olun.

Hazır Niğde’ye gelmişken…

Ne yiyelim?

- Meşhur Niğde gazozunun yanında taş fırında pişen tahinli ekmekten yiyebilirsiniz.

- Bit tür et yemeği olan Niğde tavası kentin yöresel yemekleri arasında yer alıyor.

- Elma dolması ise farklı lezzet arayanlar için tercih edilebilir.

Nereye gidelim?

Yaz aylarında vuran güneşle taç kapısında kadın baş figürü çıktığı söylenen ve süslemeleriyle ilgi çeken Alaaddin Camii’yi mutlaka ziyaret edin.

- Kent merkezi kadar ilgi çeken diğer nokta ise Gümüşler ilçesi. İlçede kaya kütleleri içine oyulmuş Kapadokya kiliselerini gezebilirsiniz.

- İyi korunmuş Gümüşler Manastırı’nda tebessüm eden Meryem ve İsa freskini inceleyin ve manastırın çevresinde keşif turuna çıkın.

 

 

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.