Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Ordu Otobüs Bileti

Rüya Kent

Ordu

Karadeniz’in güzel kenti; tertemiz denizi, oksijeni bol ormanları ve seyre doyum olmaz doğal güzelliği ile bambaşka bir öneme sahip. Gidenlere şehrin sokaklarında, tarihî yapılarında, mavisinde, yeşilinde bir rüyayı yaşatan Ordu, diğer illeri kıskandırıyor.

Ordu merkezden Melet Irmağı ve Civil Deresi geçiyor. Şehir merkezine ayrı bir güzellik katan bu iki akarsu, keyifli bir gezi geçireceğinizin habercisi. Buna bir de deniz havası eklenince Karadeniz’de Ege havasını hissedeceksiniz. Merkezde gezilebilecek iki kilise bulunuyor. Şu an tiyatro binası olarak kullanılan Düz Mahalle Kilisesi ile çok amaçlı salon olarak kullanılan Taşbaşı Kilisesi. Taşbaşı Kilisesi adeta yaşayan bir caddede bulunuyor. Sit alanı ilan edilmiş sokakta eski ahşap, cumbalı evlerin arasından geçerek kiliseye ulaşabilirsiniz. Şehrin genel tarihine bakış atmak isterseniz, yüzyıllık geleneğinin emaresi olan Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi’ne uğrayabilirsiniz. Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi’nin 2 asırlık görkemli binası ve sergilenen eserler dikkatinizi çekecek güzellikte.

Müze ziyaretinin ardından bir kahve molası vermek isterseniz, şehrin hareketli caddesi Fidangör’e uğrayın. Fidangör eski ve yeni olarak ikiye ayrılmış. Arnavut kaldırımlı ve trafiğe kapalı bu şirin caddede çok sayıda dükkân, restoran ve kafe yer alıyor. Yeni Fidangör’de kahvenizi içip, eski Fidangör’ün tarihî yapılarını inceleyebilirsiniz. Şehir merkezini gezdikten sonra kenti uzaktan gören bir noktaya, Boztepe’ye çıkın. Burası özellikle gün batımında benzersiz bir görüntü sunuyor. Bu nedenle tepeye akşamüzeri çıkarsanız manzaranın çok daha etkileyici olduğunu söyleyelim.

Karadeniz’in meşhur ormanları gezinin olmazsa olmazı. Şehrin temiz havasını Yoroz Kent Ormanı’nda içinize çekin, seyir terasından orman denizine doya doya bakın. Ordu otobüs biletiniz hazırsa Karadeniz’in tertemiz şehrinde doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Hazır Ordu’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

- Yason Burnu’nda kaya mezgiti ya da hamsili içli tava yiyebilirsiniz.

- Kabak muhallebisi ya da fındık tatlısı yiyebilirsiniz.

- Farklı lezzet arayanlar için Karadeniz’in yöresel yemeklerinden karalâhana ve mısır çorbasını öneririz.

- Diğer yöresel yemekleri ise sakarca, melocan, galdirik isimleriyle Fidangör civarındaki ev yemekleri yapan yerlerde bulabilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Şehrin en güzel plajlarından biri olan Akyazı Plajı’nda Karadeniz’in berrak deniziyle tanışın.

Boztepe dışında Kurul Kalesi de manzarasıyla sizi büyüleyecektir.

- İl merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunan Yoros Kent Ormanı, yemyeşil doğasıyla ve oksijeniyle sizi çağırıyor. Eşsiz manzarayı seyir terasından izleme şansınız da bulunuyor.

- Yason Burnu’nda aynı adlı tarihî kiliseyi mutlaka görün. Bir zamanlar denizcilerin balığa çıkmadan önce adak adadıkları bu kilise, yapısı ve harika deniz manzarası ile büyülüyor. Eğer burada bahar aylarında gerçekleştirilen uçurtma şenliklerine denk gelirseniz şanslısınız demektir.

- Her mevsim güzel olan Ulugöl Tabiat Parkı’nda doğa yürüyüşüne çıkıp, doğadan unutulmaz kareler yakalayabilirsiniz.!
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.