Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Rize Otobüs Bileti

Güneşi Nazlı

Rize

Güneşi nazlı Rize’de sabah aydınlık bir güne uyanıp öğle saatlerinde başlayan tatlı yağmurla ıslanmak istemez misiniz? Ayder Yaylası’yla, Fırtına Deresi’yle, Çamlıhemşin’le, çayıyla, başı bulutlu dağlarıyla ve sayısız güzellikleriyle yemyeşil kent Rize, size göz kırpıyor.

Merkezde Atatürk’ün Rize’yi ziyareti sırasında konakladığı, şimdi ise bir müzeye dönüştürülmüş Atatürk Evi Müzesi’ni gezebilirsiniz. Atatürk’ün şahsi eşyalarının sergilendiği konak en az eşyalar kadar etkileyici. Burada Sarı Ev olarak da bilinen Rize Etnografya Müzesi’ni gezmeniz de şehir kültürünü yakından tanımanıza yardımcı olacaktır.

Merkez turundan sonra sıra Rize’nin sonsuz yeşilliğinin arasında kaybolmaya geldi. Burada ilk olarak Ayder Yaylası’na gitmenizi öneririz. Ayder Yaylası Kaçkarlar’dan başlayıp Fırtına Deresi’nde son buluyor. Başı ayrı, sonu ayrı cennet kapılarına açılan bu yaylanın kendisi de elbette ayrı bir vaha. Ağaçlarla kaplı dağlardan akan soğuk sulara ve sisli gökyüzüne karşı çimlere uzanıp doğayı dinleyebilirsiniz. Hele bağbozumu bayramı Vartavar Şenliği’ne denk gelirseniz, horon ve neşeli halkıyla kaynaşmanız için bir fırsat elde ettiniz demektir. Ayder Yaylası dışında Kaçkar Dağları’nın eteklerinde onlarca yayla sizi bekliyor. Polovit, Ovit, Anzer ve İkizdere görülmeyi hak eden yaylalar arasında.

Rize otobüs biletiniz hazırsa siz de bu muhteşem doğayı görmeye davetlisiniz.

Hazır Rize’ye gelmişken…

Ne yiyelim?

- Geziye başlamadan önce sıkı bir kahvaltı yapmak gerekir. Rize’nin lezzeti bol tatları mıhlama, kaygana ve tabii ki mısır ekmeğiyle yapılan enfes bir kahvaltıyla güne başlamanın da tadı bir başka olacaktır.

- Fırtına Deresi’nin kıyısında alabalık yiyebilirsiniz.

- Dünyaca ünlü Ayder balı da kahvaltıların vazgeçilmezidir.

Nereye gidelim?

- İkizdere’de bulunan kuş gözlem alanında farklı türe ait onlarca kuşu inceleyebilirsiniz.

- Çamlıhemşin ve Fındıklı’da bulunan tarihî Rize konaklarını ziyaret edebilirsiniz.

- Bu şehirde ne doğa insandan ne insan doğadan çekinir. O nedenle suyunu esirgemeyen Fırtına Deresi’nde rafting yapmanın keyfini siz de tadın. Doğayı keşfetmek için raftingin yanı sıra farklı sporları da deneyebilirsiniz. Dik yamaçları ve muhteşem görüntüsü ile Rize, doğa sporları için biçilmiş bir kaftan.

- Fırtına Deresi’nin batı yamacında dik kayaların üzerine inşa edilmiş Zilkale’yi ise görmeden geçmeyin.

- Dinlenmek için en güzel yerlerden biri Eski Ceneviz Kalesi. Şehri tepeden görme imkânına sahip bu kaleyi gezip kalenin bahçesinde hayatınızın en iyi çayını yudumlamanın keyfini çıkarın.!
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.