Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Samsun Otobüs Bileti

Tarihin Yazıldığı Kent

Samsun

Milli Mücadele’nin neferi, doğanın mirasçısı Samsun, Karadeniz’in gözde kentlerinin başında geliyor. Bir güne sığmayacak bir şehir turuna başlarken, fotoğraf makinenizi gezi boyunca yanınızdan ayırmayın.

Orman ve deniz arasında kalmış bu güzel şehir için gezilecek ve yapılacak çok şey bulunuyor. Şehrin en hareketli caddesi Çiftlik Caddesi’dir. Burada günün her saatinde mağazaları gezen ya da az ileride bulunan kafelerde oturan çok sayıda insana rastlayabilirsiniz. Atatürk Parkı’nda bulunan Onur Anıtı’nı ya da Batı Park’ta amazonların tarihini canlandıran Amazon Heykeli’ni ve köyünü görebilirsiniz.

Sahilde Atatürk’ün karaya ayak bastığı yer olan protokol yolundan mutlaka yürüyün. Gurur dolu bir geçmişi hatırlatan bu yolda, temsili Bandırma Vapuru’nu, Atatürk ve 18 arkadaşının heykellerini görebilirsiniz. Bandırma Vapuru’nun orijinalini görmek isterseniz, sahil yolunun devamında Bandırma Gemi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Gemide özellikle Mustafa Kemal Atatürk’ün ve dört silah arkadaşının balmumu heykeli görmeye değer.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Gazi Müzesi ve Atatürk Müzesi, bu kentte bulunan değerli merkezlerdir. Bulunan eserlerin sergilendiği ve Atatürk’ün Samsun’a gelişiyle ilgili kaynakların bulunduğu bu müzeler, görmeniz gereken yerler arasında. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, paha biçilmez Amisos hazinesi ve mozaikleri ile ilginizi çekecektir. İki müzenin ardından, ağırlıklı olarak Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği Gazi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Tüm bu güzellikleri yerinde görmek için Samsun otobüs biletinizi yanınıza alıp, tarih dolu bir tura başlayabilirsiniz.

Hazır Samsun’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Meşhur Samsun pidesinden yiyebilirsiniz, birkaç çeşidi bulunan pidelerden Bafra pidesi bizim tavsiyemizdir. Daha hafif bir pide tercih etmek isteseniz Terme pidesini deneyebilirsiniz.

- Bafra ilçesine ait yöresel bir tatlı olan Bafra lokumunun tadına mutlaka bakmalısınız.

Nereye gidelim?

- Karadeniz'in en büyük sahili olarak bilinen Atakum Sahil Yolu, Samsun'un ferah noktalarından biridir. Sahil yolu boyunca kumsallar ve dinlenme alanları bulunuyor. Siz de sahilde güneşlenenlerin ya da sahile karşı kahvesini yudumlayanların arasına katılabilirsiniz.

- Bir tarafı deniz, bir tarafı orman olan bu güzel şehri tepeden görmek için Amasos Tepesi’ne gitmenizi öneririz. Teleferik yardımıyla çıkılan tepenin manzarası, en az geliş yolu kadar muhteşem.

- Ladik Akdağ Kayak Merkezi’nde kayak yapabilir, alternatif olarak atv safari ve kar motosikleti turlarına katılabilirsiniz.

- Samsun Kalesi’nden şehrin etkileyici manzarasını seyredebilirsiniz.

- Etkileyici bir doğal güzelliğe sahip Şahinkaya Kanyonu’na gidip, muhteşem doğa fotoğrafları yakalayabilirsiniz.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.