Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Yaşayan Tarih

Ankara

Anadolu’nun tarihini saklayan başşehir Ankara’da tarih ve vefa kokan bir tura hazır olun. Burada bulunan onlarca gezi durağı sizi geçmişe götürmek için bekliyor.

Kaç tarihî olaya şahitlik ettiği sır olan şehri gezmeye Anıtkabir’den Atatürk’ün selamını alarak başlayabilirsiniz. Aslanlı yoldan ağır adımlarla ilerleyip Atatürk’ün mozolesini ziyaret ettikten sonra kişisel eşyalarının sergilendiği müzeyi gezebilir, Çanakkale Zaferi’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın canlandırıldığı müzeyi ziyaret edebilirsiniz.                                         

Geziye Ulus’tan başlayıp Kızılay’a yapacağınız bir yürüyüş ile devam etmenizi öneririz. Zira Ankara’nın tarihi o sokak boyunca sıralı. Kentin kokusunu ve ruhunu en iyi bu tur ile anlayabilirsiniz. Yol boyunca eski meclisi, tarihî binaları, anıtları göreceksiniz. Eski meclisin heybetli mimarisine dışarıdan bakabilirsiniz. Ulus’taki Zafer Anıtı’nın ya da Sıhhiye’deki Hitit Heykeli’nin önünde durmak, şehrin kim bilir kaç önemli olaya şahitlik ettiğini, kaç tarihî kişiye ev sahipliği yaptığını keşfetmek için yeterli olacaktır.

Ankara’nın doğasına katılmak içinse Kuğulu Park doğru adres. Kaz, ördek ve kuğuların şehirle iç içe yaşadığı bir dinlence alanı olan Kuğulu Park, kışın yılbaşı kutlamalarının, yazın ise sokak etkinliklerinin vazgeçilmez mekânıdır. Kuğulu Park’ta çınar ağacının altında kuğulara karşı kahvenizi yudumlayın. Sonrasında parkın bulunduğu Tunalı Hilmi Caddesi’ne doğru ilerleyebilirsiniz. Sayısız mağaza ve kafenin bulunduğu bu cadde, akşam saatlerinde de en az gündüz olduğu kadar renkli. Tunalı Hilmi’den çok değil, on dakikalık uzaklıkta bir başka dinlenme alanı var ki burada sevimli köpeklerin sahipleri ile oyunlarını görebilir, kendini çimlerin üzerine bırakan gençlerin keyfine ortak olabilirsiniz. Seğmenler Parkı’ndan söz ediyoruz. Ankara’nın demirbaşı olarak kabul edilen park nefes almak için oldukça ideal bir durak.

Ankara ziyareti, Dikmen Vadisi’ni, Kızılay meydanını gezmeden, Ankara kedisini ve meşhur tiftik tavşanını görmeden henüz bitti sayılmaz. O yüzden siz en iyisi bir Ankara otobüs bileti alıp bu güzellikleri yerinde keşfedin.

Hazır Ankara’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

Etli bir yemek çeşidi olan fırında Ankara tavasını mutlaka deneyin.

Beypazarı ilçesine uğrayın, gitmişken meşhur Beypazarı kurusundan ve kuşbaşılı güvecinden tadın.

Nereye gidelim?

- Doğayla iç içe olmak isterseniz, Eymir Gölü ya da Gölbaşı tam size göre. İki gölde de tüm gölü gezebileceğiniz bir bisiklet turu yapabilirsiniz. Gölbaşı’nın balık tutmak için de oldukça elverişli olduğunu hatırlatalım.

- Etnografya, Anadolu Medeniyetleri ve Ankara Resim Heykel müzelerini gezebilirsiniz.

- Gezinize heyecan katmak isterseniz Gençlik Parkı’na uğrayın. Parkın renkli ışıkları altındaki eğlenceli oyunlarına dâhil olmadan yolunuza devam etmeyin. Burada adrenalin tutkunlarının da hafif heyecan arayanların da tadını çıkarabileceği sayısız oyun aleti bulunuyor.

- Kış sporlarından vazgeçemeyenlerin uğrak noktası Elmadağ’da kayak yapabilirsiniz.

- Beypazarı’nın Eğriova Yaylası’nda doğa yürüyüşüne katılabilirsiniz.

- Tarihî Ankara evlerinin bulunduğu Hamamönü’nü ziyaret edebilir sakin bir kafede sıcak bir çay içebilirsiniz.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 3 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.