Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Paylaşılamayan Kent

İstanbul

Başka bir şehir var mıdır ki uğruna bu kadar mücadele verilsin; hem yerilsin hem yüceltilsin. Hem gözalıcı güzelliğiyle mest etsin hem kaosuyla şaşırtsın. Evet, İstanbul’dan bahsediyoruz. Dünyanın sayılı şehirlerinden olan İstanbul, hem kadim tarihi hem de kent yaşamıyla tam bir cazibe merkezi. Adalarından mı başlamalı İstanbul’u gezmeye yoksa saraylarından mı? Yoksa tarihi semti Beyoğlu’ndan ya da Kadıköy’den mi başlamalı? Ya da belki İstiklal Caddesi’nde tarihî tramvaya binip ıslak hamburger yemeli, Beşiktaş’tan Ortaköy’e uzanıp bir kahve içmeli.

Bir ucu Taksim Meydanı, bir ucu tarihî Tünel’e çıkan İstiklâl Caddesi, günün her saati kalabalık. O nedenledir ki İstanbul deyince ilk akla gelen yerlerden de biri. Hani derler ya uyumayan kent, işte İstiklâl Caddesi’nde bunun karşılığı tam anlamıyla görülür. Her milletten insanı bu caddede görmek mümkün. Bir de güzel bir kırmızı nostaljik tramvayı vardır ki illa ki binmek, olmadı en azından görmek lazım. Tünel’e yaklaşınca Çiçek Pasajı’na da gelmişsiniz demektir. Döneminin en güzel mimari örneklerinden olan bu mekâna girin, görün, hikâyesini dinleyin. Az ilerisinde dünyanın en eski kulelerinden Ceneviz yapımı görkemli Galata Kulesi yükselir ki görmeye değer enfes bir manzarası vardır.

Şehrin en gözde sarayları, Osmanlının iki farklı dönemini anlatan Topkapı ve Dolmabahçe. Başka bir dünyaya açılan kapı gibi sıradışı bir havası olan Yerebatan Sarnıcı’nı ve Sultanahmet Camii’yi de görmek lazım. Mimari harika Ayasofya’yı ziyaret etmenin ise tam sırası. Biz burada ne kadar çabalasak da İstanbul anlatmakla bitmez. Siz en iyisi İstanbul otobüs bileti alıp İstanbul’a yola koyulun ve şehri keşfe çıkın.

Hazır İstanbul’a gelmişken…

Ne yiyelim?

Boğazda balık keyfi, Kanlıca’da yoğurt, Karaköy’de baklavanın tadı bir başka olur.

Eminönü’nde balık ekmek ve şalgam da uzun İstanbul gezinizin bir numaralı tercihi edebilirsiniz.

- Ortaköy Camii’nin gölgesinde meşhur Ortaköy kumpirinizi keyifle yiyebilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Prens Adaları kesinlikle bir ziyareti hak ediyor. Özellikle Büyükada ve Heybeliada’yı mutlaka görmek lazım. 

- Moda’nın deniz manzaralı çay bahçelerinde bir mola ya da belki Bebek’te bir kahvaltı yapmalı. Vapurda martılara simit atmak da bir opsiyon.

- İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türkiye’de görüp görebileceğiniz en muazzam koleksiyona sahip. Bir ziyareti hak ediyor.

- Tarihî çarşıları ve pazarları sevenler için Mısır Çarşısı ve Kapalı Çarşı ideal duraklar.

- Şehrin sembolleri olan Kız Kulesi ve Boğaziçi Köprüsü ise hatıra fotoğraflarının olmazsa olmazı.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 3 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.