NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Sivas Otobüs Bileti

Sivas Hakkında

Sefer Sayısı

Sivas Yüz Ölçümü

28.164 km²

Sivas Nüfusu

608.661


Sivas'ın Popüler Ziyaret Noktaları

Gök Medrese
Gök Medrese Merkez
Çifte Minareli Medrese
Çifte Minareli Medrese Merkez

Sivas'ta Ne Yenir

Sivas Köftesi

Sivas Köftesi

Sadece tuz ve etle yapılan Sivas köftesi yörenin en meşhur yemeğidir. Şehir ziyaretinizde mutlaka deneyin.

Ortalama Fiyat : 17 TL

Fırın Katmeri

Fırın Katmeri

Kahvaltıların vazgeçilmez hamurişidir. Tadını ve lezzetini başka hiçbir yerde bulamayacağınız katmeri kahvaltınızda denemeyi unutmayın.

Ortalama Fiyat : 7 TL

Kazan Simidi

Kazan Simidi

Yapımı sırasında pekmezli suda bekletilmesi nedeniyle bu ismi almıştır. Caddede yürürken herhangi bir simit arabasından alıp tadabilirsiniz.

Ortalama Fiyat : 1,25 TL


Sivas'ta Konaklama

Şehir Merkezi

Şehir Merkezi

Konaklama için şehir merkezini tercih edebilirsiniz. Burada otel ve pansiyonlar özellikle Atatürk Bulvarı üzerinde sıralanmıştır. Sivas gezilecek yerler ve Sivas Otogarı’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz.


Mevsime Göre Yanınıza almanız gerekenler

İlkbahar

İnce mont-hırka

Yaz

İnce giysiler-hırka

Sonbahar

İnce mont-hırka

Kış

Eldiven-atkı-bere

Sivas Seyahatinde Ne Giymeli?

Sivas’ın iklimi sert karasaldır. Kış ayları karlı ve soğuk gün sayısı oldukça fazladır. Yaz aylarındaysa çok sıcak gün sayısı azdır. Bu nedenle seyahatinizi Sivas hava durumu raporuna göre belirleyip ilkbahara denk getirmenizde fayda var.

Sivas Kamil Koç Otogar İletişim Bilgileri

Sivas Otogar

(346) 223 09 98

Suşehri Otogar

(346) 311 21 21

Şarkışla Otogar

(346) 512 83 83

İmranlı Otogar

(346) 861 22 22

Sivas Hava Durumu

Bulutlu

0.31

En yüksek sıcaklık 2.73 En düşük sıcaklık 0.31 derece

Yağış: 0% Nem: 75% Rüzgar: 2.72 m/sn

Per

2.97°-4.34°

Cum

5.95°-5.95°

Cts

7.22°-7.22°

Paz

7.83°-7.83°

Pzt

7.84°-7.84°


Sivas İpuçları

Turistik Seyahat için Ortalama Süre

2 Gün

Ortalama Harcanan
Ücret

205 TL

Alınabilecek İkonik
Hediye

Kemik Tarağı

İl Plaka
Kodu

58

Telefon
Kodu

0346


Sivas'ın Neyi Meşhur

Divriği Ulu Cami ve Darüşiffası

Divriği Ulu Cami ve Darüşiffası

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Divriği Ulu Cami ve Darüşiiffası Anadolu Selçuklu döneminde yapılmıştır. Anadolu Selçuklu mimarisinin ve İslami motiflerin yer aldığı nadide eserlerden biridir.

Sivas Kangalı

Sivas Kangalı

Türkiye kökenli bir köpek cinsi olan kangal, ismini Sivas’ın Kangal ilçesinden almıştır. Çoban ve bekçi köpeği ırkından geldiği ve yapıca iri oldukları için koruma amaçlı olarak eğitilirler.

Âşıklar Diyarı

Sivas

Kökleri çok sağlam, kültürel yoğunluğu dillere destan bir kent Sivas... Başınızı ne yöne çevirseniz farklı bir güzellik, bir gelenekle karşılaşıyorsunuz. İlham veren bu şehirde herkes ozan, herkes âşık; kentin hikâyesini söylüyorlar…

Sivas’ın şehir merkezi adeta bir açıkhava müzesi gibi, görmek isteyeceğiniz tarihî yapıların çoğu bir arada bulunuyor. “Bilginler yurdu” olarak nam salmış şehirde pek çok medrese bulunuyor. Bu medreseler arasında ilk olarak Buruciye Medresesi’ni gezebilirsiniz. El Sanatları ve Kültür Merkezi olarak hizmet veren Buruciye Medresesi’nin avlusunda yöresel ürünlerin satıldığı dükkânlar bulunuyor. Buruciye’nin dışında Şifaiye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese de şehir merkezini süsleyen yapılar arasında. Neredeyse birbirine bitişik hâlde duran yapıların görkemine hayran kalacaksınız. Dantel gibi işlenmiş motifler ile minaresiyle, avlusuyla hayran olmanıza yetecek güzellikteler.

Âşık Veysel’in memleketinde, halk değerli ozanın izinden gidiyor. Halk kültürünü yaşatmaya devam eden ozanlar ellerinde bağlamaları, dillerinde türküleriyle dolaşıyorlar. Olur da bir parkta ya da kafede ozanlara rastlarsanız, dertli bağlamalarının sesine kulak verin.

Sivas pek çok inancın ve medeniyetin yaşadığı bu topraklara sahip çıkıyor. Selçuklu kalıntılardan zengin kültürüne kadar tüm mirasını ziyaretçilerine saklıyor. Siz de bu kültürel mirası görmek isterseniz Sivas otobüs biletinizle bu Anadolu şehrinin kapısını çalın.

Hazır Sivas’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Sivas’ın yaylalarında büyümüş dana ve koyunların etinden yapılan tescilli köftesinden mutlaka yiyin.

- Çayın yanında meşhur Sivas katmerini ve kazan simidini deneyebilirsiniz. Tatlı seçeneği olarak da yufka tatlısını tercih edebilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Şehir merkezinin dışındaki güzellikleri keşfetme sırasını ilk olarak Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’na verin. Sivas’ın sembolü olan cami UNESCO’nun Dünya Kültürel Miras Listesi’nde yer alıyor. Bu şaheseri görmek belki de gezinizin en heyecanlı anlarından biri olacaktır.

- Sivas’ın doğal güzelliklerinden Gürün Gökpınar Gölü ve Şuğul Vadisi’nde doğa yürüyüşüne çıkın. Hem yaz hem de kış aylarında ayrı güzelliğe bürünen göl ve vadi muhteşem manzarasıyla dikkat çekiyor.

- Mavi çinili Gök Medrese’yi ve Çifte Minareli Medrese’yi şehir merkezi turunda mutlaka ziyaret edin.

- Sivas Arkeoloji Müzesi’nde 9 milyon yıl öncesinin fosillerinden Osmanlı dönemine kadar pek çok eser sergileniyor. Özellikle at, gergedan, zürafa, kaplumbağa gibi hayvanların fosilleri müzenin ilgi çeken eserleri arasında yer alıyor.