Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Yeşil Cennet

Trabzon                     

Bir tarafta yemyeşil orman, bir tarafta hareketli deniz… Bir tarafta medeniyetlerin miras bıraktığı yapılar, bir tarafta Karadeniz’in dik yamaçları... Kuzey Anadolu’nun bereketli topraklarında kendine yer edinen Trabzon için ne söylesek az. Öyle ki etkisinde kalacağınız bir gezinin ardından kentin havasından, suyundan, tarihinden, kültüründen birer parça da evinize götürmek isteyeceksiniz.

Tarihin en eski kentlerinden biri olan Trabzon, hem kültür hem de doğa turizmi açısından yoğun ilgi gören bir şehir. Bu ilgiyi fazlasıyla hak eden kent de kendine oldukça iyi bakmış. İl merkezinin en büyük camisi Çarşı Camii’yi ziyaret ettiğinizde bunu fark edebilirsiniz. Büyüklüğü ile insanı büyüleyen caminin süslemelerinin ihtişamına kapılabilirsiniz. Her adımda Bizans’tan ve Osmanlıdan izlere rastlayacağınız Trabzon turunda sıradaki durağınız Atatürk Köşkü olsun. Atatürk’ün Trabzon ziyaretlerinde konakladığı köşke, havuzu çevreleyen yemyeşil ağaçlarla ve renkli çiçeklerle bezenmiş bahçesine hayran kalacaksınız. Şehir merkezinde dükkânların ve kafelerin sıralandığı Uzun Sokak’a yolunuz düşsün. Burası gençlerin sık vakit geçirdikleri caddelerden bir tanesi. Siz de bu kalabalığa karışıp kendinizi yolun akışına bırakın.

Çarşı turundan sonra sıra Trabzon’un sembolü Sümela Manastırı’nı ziyaret etmeye geldi. Maçka’nın sarp yamaçlara oyulmuş diğer iki manastırından öne çıkan Sümela, Altındere Milli Parkı’nın içinde yer alıyor. Parkın patika yollarından manastıra ulaşın. Bu kadar dik bir yamaca manastırın nasıl yapıldığını düşünürken bir yandan birbirinden güzel devasa fresklerden gözlerinizi alamayacaksınız. Mağaraya inşa edilmiş bu büyüleyici manastırın efsanesini de dinleyip tekrar yola koyulun. Çaykara’da bulunan Uzun Göl’e uğrayın. Turist yoğunluğunun oldukça fazla olduğu göl, size dik yamaçların arasında bir vaha gibi görünecek.

Yaz aylarında artan festivaller ve yayla şenliklerine denk gelirseniz daha da şanslısınız demektir. Çarşı Camii’nin yanında taze sebze meyve satan çarşıdan erzak alıp doğru yaylaya çıkabilirsiniz. Unutmadan, yaylaların muhteşem güzelliğine kapılıp fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin zira hayatınızın en güzel gezisini belgelemediğiniz için üzülebilirsiniz. Bu güzellikleri yerinde görmek için Trabzon otobüs biletinizi ve sırt çantanızı yanınıza alın ve düşün yollara.

Hazır Trabzon’a gelmişken…

Ne yiyelim?

Uzun Göl’ün ladin kaplı ormanına karşı alabalık yemenin keyfini tadın. Alabalığı Uzun Göl’de yiyip şehrin meşhur tatlarından mahrum kalmak olmaz. Trabzon’un tereyağlı kuymağının tadı kahvaltıda, Akçaabat köftenin tadı akşam yemeğinde çıkar.

- Vakfıkebir’in meşhur Trabzon ekmeğiyle yapacağınız kahvaltının ayrıcalığını varın.

Nereye  gidelim?

- Maçka’da Sümela Manastırı’nın dışında Vazelon ve Kuştul manastırlarını ziyaret edebilirsiniz.

- Sis Dağı Yaylası’nda yılın en hareketli yayla şenliğine katılabilirsiniz. Tulum ve kemençe sesleri arasında horon halkasına dâhil olmak çok keyifli olacaktır.

- Balıklı ve Aygır göllerini ziyaret edebilir, zirvede olmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

- Çay hasat zamanında hasat yapan yöre halkının arasına karışabilirsiniz.

- Kanuni Sultan Süleyman’ın çocukluğunu geçirmiş olduğu Kanuni Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.

- Boztepe’de tüm kenti ve Karadeniz’i yukarıdan görmenin keyfine varabilirsiniz. Bu keyfe semaverde çayınızı da ortak etmeyi unutmayın.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.