Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Bir Ege Düşü

İzmir 

Denizi, Levanten evleri, sahilleri ve engin tarihiyle bir Ege düşüdür İzmir. Hayatın daha sakin, daha keyifli sürdüğü bu kent, isteyene deniz turizmi, isteyene kültür, isteyene de enfes bir şehir turu sunuyor. Söz gelimi Konak, Hükümet Binası ve İzmir’in sembolü hâline gelen Saat Kulesi’yle keyifli bir durak. Hemen yanı başındaki Pasaport Meydanı ise denize nazır kafeleri ve geometrik zeminiyle hemen kendini belli ediyor. Biraz tarihte yolculuğa çıkmak isteyenleri İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi bekliyor ki burası insanı büyüleyen oldukça zengin bir koleksiyona sahip. Adı İzmir ama aslında neredeyse tüm Ege’ye dair başyapıtlar bu müzede.

Sokak aralarında şehri dolaşmanın keyfi ise bambaşka. Bir sonraki köşe başında ne göreceğinizi bilmeden dolaşmak benzersiz. Her bir sokak farklı bir detayla öne çıkıyor. Birinde enfes bir mimariye sahip olan sıra sıra Levanten evlerini görebilirken bir diğerinde İzmirli ozanların derneğinde bir âşık atışmasına tanık olmak mümkün. 

Bu kadar dolaştınız canınız bir kahve çektiyse doğruca tarihî Kemeraltı Çarşısı’na... Fincanda kahve yani fincanda pişirilen kahve burada içilir. Bu çarşının bir diğer güzel yanı ise ara sokaklarında eski kervansaraylardan dönüştürülen tarihî otelleri. Şairlere, yazarlara ilham veren bu nostaljik yerleri mutlaka gidin ve görün. Kordonboyu’nda da günbatımını izlediniz mi şehir turunun hakkını verdiniz demektir. Derseniz ki İzmir’i tanımak için yeterli mi? Elbette değil ama bir kere İzmir’e gelince nasıl olsa tekrar gelmek isteyeceğinizi bildiğimizden sonraki gezi rotasını size bırakıyoruz. İzmir otobüs bileti alıp bu güzelliklere şahit olmak elinizde.

Hazır İzmir’e gelmişken…

Ne yiyelim?

- Kemalpaşa’daki Kazak Vadisi’nde kımız içip at binin.

- Çeşme’de Çeşme Kalesi’ni görmeden, sakızlı dondurma ve kumrunun tadına bakmadan dönmeyin.

- İzmir’in meşhur tatlısı torpilin tadına mutlaka bakın. 

 

Nereye gidelim?

- İzmir’in adı gibi güzel kalesi Kadifekale’siyle enfes manzaralı Asansör’ünü görmeden olmaz. 1907’de iki semti birbirine bağlamak için yapılan asansörde illaki bir beş çayı içmek lazım. Deniz İzmir’de her yerde güzel ama Alaçatı’da rüzgâr sörfü yapılabildiğini de unutmayın.

- Selçuk’ta dünyaca ünlü Efes Antik Kenti'ni ve Şirince’yi gezin.

- Yavaş Şehir Seferihisar’ı mutlaka aklınızın bir yerine not edin.

- Bergama’da Pergamon antik kentini görmeden dönmeyin.

- Alaçatı’daki nadide sakız ağaçlarını ve rüzgâr değirmenlerini görmeden dönmeyin. !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 3 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.