Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Bir Akdeniz Esintisi

Mersin

Akdeniz’in çok kültürlü şehri Mersin, yerel lezzetleri, doğal güzellikleri ve antik kentleri ile dikkat çekiyor. Kızkalesi, Lamas Vadisi, Pompeipolis ve Sason Kanyonu ile geçmişe doğru yolculuk yapacağınız ve kentin dokusunu ince ince hissedeceğiniz bir Mersin gezisi sizi bekliyor.

Portakal ve limon çiçeği kokularının size eşlik edeceği tura kentin uzun kordonundan başlayın. Koşu yolu ve dinlenme alanlarına sahip sahil bandı, özellikle yerliler tarafından tercih ediliyor. Kordon boyunca çeşitli heykellere rast geleceksiniz. Hatta bu heykellere şehrin çeşitli yerlerinde de denk gelirseniz şaşırmayın. Her yıl Uluslararası Hüseyin Gezer Taş Heykel Sempozyumu’na ev sahipliği yapan Mersin, sanatçıların eserlerini şehrin çeşitli noktalarında sergiliyor.  

Kent çeşitli din ve coğrafyadan gelen insanlar ile zengin bir görünüme sahip. Bunu şehirde bulunan kiliselerden anlayabilirsiniz. Mersin Katolik Kilisesi ve Ortodoks Kilisesi en önemli ibadet yerlerinden. Özellikle Mersin Katolik Kilisesi şehir merkeziyle bütünleşmiş bir yapı. Eski kent merkezinde bulunan kilise, ön cephesinde yer alan güneş saati ile oldukça ilgi çekiyor. Ortodoks Kilisesi ziyaretinden sonra kilisesinin yakınında bulunan Mersin Müzesi’ni de gezi rotanıza ekleyin. Roma dönemine ait heykel ve lahitlerin sergilendiği müzede medeniyetlerin şehri hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Akdeniz’de olup da hem tarihî kalıntıları hem de doğal güzelliği zengin olmayan bir şehir var mı? Sason Kanyonu’nun muazzam görüntüsüyle mest olacağınız, Cennet Cehennem Obruğu’nun görkemine hayran kalacağınız Mersin turunda beklediğinizden çok daha fazlasını alacaksınız. Mersin otobüs biletiniz hazırsa, kenti keşfetmeye ne dersiniz?

Hazır Mersin’e gelmişken…

Ne yiyelim?

Yerel lezzetlerin peşinden gidip tantuniyi, cezeryeyi ve kerebiçi mutlaka tadın.

- Denize karşı lezzetli deniz ürünleriyle hazırlanmış zengin bir Akdeniz yemeği yiyebilirsiniz. Karaekşi alabalık keyfi için biçilmiş kaftan.

- Sartavul’un lezzetine doyum olmaz sac kavurmasından yiyebilirsiniz.

- Sahile karşı, ilginç sunumuyla dikkat çeken meşhur kahve tarsusî ile kahve keyfi yapabilirsiniz.

Nereye gidelim?

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Alahan Manastırı, St. Paul Kilisesi ve Mamure Kalesi’ne kültür gezisi yapabilirsiniz.

- Tarihle iç içe olmak isterseniz Kız Kalesi’ni tercih edebilirsiniz. Erdemli’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan kaleyi ziyaret edip, hikâyesine ortak olabilirsiniz. Gündüz gezdiğiniz kalenin güneş çekildikten sonra uzaktan görünümü de görülmeye değer. Dönüş yolunda ışıklar içinde süzülen kaleye karşı çayınızı yudumlamak ise gezinizin sürprizi olabilir.

- Akdeniz ilçesinde yer alan Atatürk Evi, Mersin Müzesi, Mustafa Erim Kent Müzesi ve Yenişehir ilçesinde bulunan Deniz Müzesi’ni de rotanıza dâhil edebilirsiniz.

- Yedi Uyurlar olarak bilinen Ashab-ı Kehf’te merak uyandıran bir keşif turuna çıkabilirsiniz.

- Cennet obruğuna gitmişken yakınındaki Astım Dilek Mağarası’nı gezebilir, dilek dileyebilirsiniz.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.