NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Van Otobüs Bileti

Van Hakkında

Renklerin Dansı

Van

Bir kent olsun ki hem denizi, hem peribacaları hem de travertenleri olsun. Gezerken sizi etkisi altına alsın ve unutulmaz güzelliklerini sizinle paylaşsın. Van tüm bu özellikleri üzerinde taşıyan, doğuyu aydınlatan, dünyaca tanınan güzelliklerin başkenti.

Şehrin turizm merkezi Van Gölü, yerliler tarafından Van denizi olarak anılıyor. Buraya deniz demelerine de hak vermemek elde değil.  Zira göl dünyanın en büyük sodalı gölü olmasının yanında 4 adet adaya da ev sahipliği yapıyor. Adalarıyla, berrak suyuyla dikkatinizi çekecek olan gölde özellikle Akdamar Adası’nı ziyaret edin. Şehirdeki sayısız kiliselerden biri de bu adada yer alıyor. Orta Çağ Ermeni mimarisinin önemli eserlerinden olan Akdamar Kilisesi, duvar süslemeleriyle oldukça ilgi çekici. Gölde yapacağınız tekne gezintisiyle, renkli koyları keşfetme imkânınız var. Tur sırasında güneşe karşı ağ atan balıkçıları ve o eşsiz su manzarasını fotoğraf karesiyle ölümsüzleştirin.

Geçmiş medeniyetlerin izlerini görebileceğiniz en önemli yapı Van Kalesi. Doğayla yapılmış bir anlaşmanın mirası bu kalenin doğal mağara depolarını inceleyin. Bir diğer etkileyici kale ise Hoşap Suyu’nun yanında, dik kayalıkların üzerinde bulunan Hoşap Kalesi’dir.

Van, gerçek bir renk cümbüşü… Tarihî dokunun, doğanın üzerine yakıştığı kusursuz uyumun kanıtı... Güzelliği anlatmaya sayfalar yetmez, en iyisi vakit kaybetmeden bir Van otobüs bileti alıp, doğunun güneşini keşfe çıkın.

Hazır Van’a gelmişken…

Ne yiyelim?

Van’ın doğal ürünleri bal, kaymak ve peynir ile hazırlanmış meşhur Van kahvaltısı ile enerji depolayıp gezinize öyle başlayın.

- Yöresel Van otlu peyniri, farklı lezzette peynir arayanlar için doğru bir tercih olacaktır.

- Deniz ürünü seviyorsanız Van Gölü’nün taze balıklarından hazırlanmış yemekleri deneyebilirsiniz. Tandır balığı ve balık bostaniyenin tadına bakabilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Şehir merkezinde bulunan Van Arkeoloji Müzesi’nde Urartulardan kalma tarihî eserler ilginizi çekecektir.

- Doğa sporlarıyla ilgileniyorsanız, Abalı Kayak Merkezi’nde kayak keyfi yapabilirsiniz.  Artos ve Erek Dağı da el değmemiş güzellikleri ile doğa sporları için oldukça elverişlidir.

- Van Gölü’ne farklı açıdan bakma isterseniz yamaç paraşütü ile unutulmaz bir gezi sizi bekliyor.

- Mevsimlerden yazsa Kanispi Çağlayanı size hayran kalacağınız bir manzara sunacak. Coşkulu suyun yanında piknik yapabilir, çağlayanın güzelliğini izleyebilirsiniz. Coşkun suyu olan bir başka doğal güzellik de Şeytan Köprüsü. Doğanın güzelliğine asırlardır şahit olma şansı yakalamış köprüden manzarayı mutlaka izleyin.

- En az Van Gölü kadar etkileyici güzelliği olan Muradiye Şelalesi’ni mutlaka görün. Eşsiz manzaraya karşı piknik yapabilir, doğayı dinleyebilirsiniz. 

- Yavuzlar Köyü’nde Van’ın Kapadokya’sını görmeye gidin. Doğal oluşum peri bacaları ve kaya evlerinin gizemi ilginizi çekecek.

- Altınsaç Koyu’nda bulunan Altınsaç Kilisesi, Van Gölü manzarasıyla gidenleri büyülüyor.

 

Her hakkı saklıdır. Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. 2019

Google Play AppStore