Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Erciyes’in Eteğinde

Kayseri

Kayseri, Kızılırmak’ın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş, Erciyes’in heybetine sarılmış bir şehir. Tarih boyunca çok sayıda medeniyete kapılarını açmış, pek çok inanca ev sahipliği yapmıştır. Hâl böyle olunca tarihî eserleri bol, mutfağı zengin, kültürü kalıcı bir kent ortaya çıkmış.

Şehir merkezinde görülecek o kadar güzel tarihî yapılar var ki bir gününüzü sadece merkezi gezmeye ayırabilirsiniz. Tarihî Kayseri Kalesi, Kapalı Çarşı, Vezir Han ve daha birçok gezi noktası şehir merkezinde bulunuyor. Kayseri turuna şehrin kalbi Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Hemen meydanda Atatürk Heykeli ve yakınındaki Saat Kulesi’ni göreceksiniz. Şehrin en hareketli alanı burasıdır. Şehir merkezi Kayseri Kalesi’nin çevresine kurulmuş. Geniş bir alanda heybetiyle duran Kayseri Kalesi’nin iç ve dış kale bölümlerini ziyaret edebilirsiniz. Kale turundan sonra rotanızı Güpgüpoğlu Konağı’na çevirin. Kayseri’nin yöresel kültürüne ait eserlerin sergilendiği Güpgüpoğlu Konağı müze-ev olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Özenle düzenlenmiş müze, size yerel halk kültürünü yakından tanıma fırsatı verecektir.

Kış aylarında karın keyfini çıkarabileceğiniz en güzel yer şüphesiz Erciyes Dağı. Kış turizminin önemli merkezlerinden biri olan Erciyes Kayak Merkezi, size eğlence ve heyecan dolu deneyimler sunacak. Burada kayak ve zirveye tırmanış gibi alternatif kış sporlarını deneyebilirsiniz. Daha sakin bir deneyim yaşamak isteyenler içinse teleferik seçeneği bulunuyor. Teleferik keyfiyle muhteşem dağ manzarasını ayaklarınızın altına alarak doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Kayseri, İç Anadolu’nun en zengin illerinden biri. Kış turizmiyle, yöresel lezzetiyle, tarihî yapılarıyla adeta bir bütün olmuş. Siz de bunca güzellikten mahrum kalmamak için hemen bir Kayseri otobüs bileti alıp gezi planınızı oluşturun.

Hazır Kayseri’ye gelmişken…

Ne yiyelim?

- Damaklarınızı şenlendirecek lezzetlerin başında yer alan Kayseri mantısı ve kâğıtta pastırmayı tatmanızı öneririz.

- Bir tür pide olan Develi cıvıklısını ve cevizli, tahinli bir tatlı çeşidi olan nevzineyi deneyebilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Şehir turunu bitirip de doğayla vakit geçirmek isterseniz, ülkenin sıradışı milli parkını gezebilirsiniz. Aladağlar Milli Parkı coğrafi özelliği nedeniyle diğer parklardan bir adım öne çıkıyor. Buzul dağları ve şelaleleri ile doğa tutkunlarını kendine çekiyor. Siz de park sınırları içerisinde bulunan Emli Vadisi’nde doğa yürüyüşü yapabilir, Demirkazık Dağı’nın zirvesinde güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz. Kamp için ideal bir alana sahip olan parkta günün her saati kadrajınıza takılacak bambaşka güzellikler bulacaksınız. 

- Kayseri’nin Kapadokya’sı Soğanlı Vadisi’nde kayalara oyulmuş kilise, manastır ve mağaraları gezebilirsiniz.

- Aladağ Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Kapuzbaşı şelalelerini görebilirsiniz. Toplam yedi şelaleden oluşan takım şelalelerini gezerken önceliği büyük olanına vermenizi öneririz.

- Talas ilçesinde Ali Dağı Yeraltı Şehri’ni görebilir, şehrin dar ve kısa geçitlerinde yolculuk yapabilirsiniz. Geçidin sonundaki su sarnıcı da en az geçit kadar görülmeye değer. !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.