NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Yalova Otobüs Bileti

Yalova Hakkında

Su Kenti

Yalova

Yüzünü denize dönmüş, sırtını ormana dayamış bir şehir Yalova. Türkiye’nin en genç ili ve büyük şehirlere yakın olmasının avantajlarını yaşıyor. Burası henüz Yalova’yı görmeyenler için saklı güzelliklerini sunmaya hazırlanıyor.

Atatürk’ün “su şehri” olarak tanımladığı Yalova, akarsu, kaplıca ve şelaleleri bakımından oldukça zengin. Denizi, şelaleleri ve ağaçlarla kaplı dağları bu şehrin güzelliğine güzellik katıyor. Burada doğaya duyulan saygı had safhada. Bunu merkezde bulunan Yürüyen Köşk’ü gezerken daha iyi anlayabilirsiniz. Atatürk’ün talimatıyla ağaca zarar vermemek için ray sistemiyle yeri değiştirilen köşkü gezin, hikâyesini dinleyin.

Şehrin güzelliğine güzellik katan şelalesi Sudüşen, içilebilir suyuyla, doğal güzelliğiyle sizi kendine hayran bırakacak. Yerli halkın arasında dolaşan bir rivayete göre de şelalenin suyunu içen buradan ayrılamazmış. Denemekte fayda var, buz gibi suyunu kana kana içerken, tutulan taze alabalığın da tadına bakabilirsiniz.

Çınarcık ilçesinde bulunan Kent Ormanı ise sakin ve huzurlu bir gün geçirmeniz için ideal dinlence alanlarından. Dünyanın en fazla oksijenine sahip yerlerinden biri olan Çınarcık’ta alacağınız her nefes değerli. Ormanın içinde her mevsim farklı renklere bürünen ağaçların arasında dolaşın. Yalova, İstanbul-Bursa-Kocaeli’ne yakın, hafta sonu kaçamağı yapmak için ideal şehirlerin başında yer alıyor. Kentin anlatmakla bitiremeyeceğimiz güzelliklerini görmek için Yalova otobüs biletinizi hâlâ almadınız mı?

Hazır Yalova’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

- Haşlanmış lahana kökünden yapılan pavlı yemeğini ve mısır unundan yapılan papara çorbasını mutlaka deneyin.

- Yöresel lezzetlerden biri olan, Termal ilçesine ait, Termal sarmasının tadına mutlaka bakın.

- Etli yemek seçeneğinin de olduğu şehirde Yalova köftesini deneyebilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Tatil beldeleri Çınarcık, Esenköy ve Armutlu sahillerinde güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.

- Erikli Şelalesi’nin sakinleştirici havasında doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

- Dinlenmek için zamanınız olursa Delmece Yaylası’na uğrayabilirsiniz.

- Botaniğe merakınız varsa, ağaç müzesi Karaca Arboretuma’da farklı türde ağaçları inceleyin.

- Yalova’nın su kenti olmasının bir başka kanıtı da yeraltı su kaynaklarının çok olmasıdır. Jeotermal kaplıcalarından faydalanmak için Termal ilçesini tercih edebilirsiniz. 

Her hakkı saklıdır. Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. 2019

Google Play AppStore