Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Âşıklar Diyarı

Sivas

Kökleri çok sağlam, kültürel yoğunluğu dillere destan bir kent Sivas... Başınızı ne yöne çevirseniz farklı bir güzellik, bir gelenekle karşılaşıyorsunuz. İlham veren bu şehirde herkes ozan, herkes âşık; kentin hikâyesini söylüyorlar…

Sivas’ın şehir merkezi adeta bir açıkhava müzesi gibi, görmek isteyeceğiniz tarihî yapıların çoğu bir arada bulunuyor. “Bilginler yurdu” olarak nam salmış şehirde pek çok medrese bulunuyor. Bu medreseler arasında ilk olarak Buruciye Medresesi’ni gezebilirsiniz. El Sanatları ve Kültür Merkezi olarak hizmet veren Buruciye Medresesi’nin avlusunda yöresel ürünlerin satıldığı dükkânlar bulunuyor. Buruciye’nin dışında Şifaiye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese de şehir merkezini süsleyen yapılar arasında. Neredeyse birbirine bitişik hâlde duran yapıların görkemine hayran kalacaksınız. Dantel gibi işlenmiş motifler ile minaresiyle, avlusuyla hayran olmanıza yetecek güzellikteler.

Âşık Veysel’in memleketinde, halk değerli ozanın izinden gidiyor. Halk kültürünü yaşatmaya devam eden ozanlar ellerinde bağlamaları, dillerinde türküleriyle dolaşıyorlar. Olur da bir parkta ya da kafede ozanlara rastlarsanız, dertli bağlamalarının sesine kulak verin.

Sivas pek çok inancın ve medeniyetin yaşadığı bu topraklara sahip çıkıyor. Selçuklu kalıntılardan zengin kültürüne kadar tüm mirasını ziyaretçilerine saklıyor. Siz de bu kültürel mirası görmek isterseniz Sivas otobüs biletinizle bu Anadolu şehrinin kapısını çalın.

Hazır Sivas’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Sivas’ın yaylalarında büyümüş dana ve koyunların etinden yapılan tescilli köftesinden mutlaka yiyin.

- Çayın yanında meşhur Sivas katmerini ve kazan simidini deneyebilirsiniz. Tatlı seçeneği olarak da yufka tatlısını tercih edebilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Şehir merkezinin dışındaki güzellikleri keşfetme sırasını ilk olarak Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’na verin. Sivas’ın sembolü olan cami UNESCO’nun Dünya Kültürel Miras Listesi’nde yer alıyor. Bu şaheseri görmek belki de gezinizin en heyecanlı anlarından biri olacaktır.

- Sivas’ın doğal güzelliklerinden Gürün Gökpınar Gölü ve Şuğul Vadisi’nde doğa yürüyüşüne çıkın. Hem yaz hem de kış aylarında ayrı güzelliğe bürünen göl ve vadi muhteşem manzarasıyla dikkat çekiyor.

- Mavi çinili Gök Medrese’yi ve Çifte Minareli Medrese’yi şehir merkezi turunda mutlaka ziyaret edin.

- Sivas Arkeoloji Müzesi’nde 9 milyon yıl öncesinin fosillerinden Osmanlı dönemine kadar pek çok eser sergileniyor. Özellikle at, gergedan, zürafa, kaplumbağa gibi hayvanların fosilleri müzenin ilgi çeken eserleri arasında yer alıyor. !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 3 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.