NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Yozgat Otobüs Bileti

Yozgat Hakkında

Anadolu’nun Merkezi

Yozgat

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış Yozgat, çok sayıda antik kente ev sahipliği yapmaktadır. Köklü geçmişinin yanında tabiat harikalarını da keşfedeceğiniz Yozgat turuna vakit kaybetmeden başlayın.

İlk olarak Yozgat Çamlığı Milli Parkı’nın temiz havasıyla tanışın. Türkiye’nin ilk milli parkı olma özelliği taşıyan parkta doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Arzuya göre kamp ya da piknik yapma imkânı da bulunuyor. Bunun dışında doğa harikası Kazankaya Kanyonu’yla mutlaka tanışın. Nefes kesici kanyonu Kasır Tepesi’ne çıkarak izleyebilirsiniz. İzlemek yetmez derseniz trekking ve rafting turunuzla gezinize renk katabilirsiniz.

Parkı geride bırakıp şehir içine geldiğinizde ise asırlık yapıların görkemiyle karşılaşacaksınız. Merkezde bulunan Yozgat Lisesi ve Saat Kulesi kültür turunuzun ilk durağı. Tüm heybetiyle şehre bakan saat kulesi ve on dakikada bir çalan çanı eşliğinde şehir gezinize ara vermeden devam edin. Yozgat Lisesi’nin asırlık mimarisini inceleyin. Görkemli bir konakta hizmet vermeye devam eden Yozgat Müzesi ise turunuzun ilgi çekici durağı. Müzede yapacağınız keşif turundan sonra dilerseniz kenti tanıtım videoları ile de takip edebilirsiniz.  

Kentin kalan güzelliklerine bir mola verip Nohutlu Tepesi’ne çıkın. Şehri panaromik açıdan görebileceğiniz tepe, fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak noktası olmuştur.  Dönüş yolunda ise Özel İdare Taş Atölyesi’ne uğrayıp hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Tüm bu güzellikleri ve daha fazlasını görmek isterseniz Yozgat otobüs biletinizi alıp keşif turuna çıkabilirsiniz.

Hazır Yozgat’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Meşhur lezzetlerinden arabaşı, testi kebabı ve tandır kebabını Yozgat turunuzda yemeden dönmeyin.  

Nereye gidelim?

- Kerkenes, Büyüknefes (Tavium) ve Yenifakılı Damlalı yeraltı şehirlerini ziyaret edip, antik kentlerde yaşayan uygarlıkların izlerini sürün.

- Kara Bıyık Köprüsü’nde Osmanlı mimarisini inceleyin.

- Sarıkaya’da gün yüzüne çıkarılmış Tarihî Roma Hamamı’nı mutlaka görmeye gidin. 

- Kentin tarihî dokusunu süsleyen Çapanoğlu Büyük Camii’nin etkileyici kubbe süslemesini incelemeden dönmeyin.

- Merkez dışında Sorgun’a yolunuz düşerse, şifalı kaplıca sularından faydalanabilirsiniz.

Her hakkı saklıdır. Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. 2019

Google Play AppStore