Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Çanakkale Otobüs Bileti

Taşı, Toprağı Destan

Çanakkale

Burası Yunan tanrılarının gözde şehri, tarihi yeniden yazanların huzur bulduğu son durak… Dünyanın kaderini değiştiren Çanakkale, Truva ve Çanakkale savaşlarına şahitlik eden, dünyadaki en kadim şehirlerden biri hâline gelmiştir. Her biri farklı yönüyle tanınmış ilçeleri Assos, Gelibolu, Ezine’yle de Marmara’nın en güzel şehirlerinden biridir.

Tarih ve gurur kokan bir gezinin ilk durağında Çanakkale Savaşı’nın büyük bir bölümünün gerçekleştiği Gelibolu ilçesini ziyaret edebilirsiniz. İlçede şehitlik ve doğal yaşam alanlarının bulunduğu Gelibolu Yarımadası Tarihî Milli Parkı’nı gezerken hüznün ve gururun birbirine karıştığını göreceksiniz. Şehitlik Anıtı ve siperlere gözleriniz dolarak bakacaksınız. Gelibolu’yu geride bırakıp da Truva’ya geldiğinizde ise başka bir tarih sayfası açılacak. 10 yıl süren savaşı tahta at yardımıyla kazanan halkın tarihi bu. Tahta atın içinden kente göz atabilirsiniz. Hikâyeleri Truva gibi günümüze kadar gelmese de Ezine’de bulunan Neandria Antik Kenti’ni ya da Troas’ı mutlaka görmelisiniz. Denizi görecek şekilde tepede kurulmuş Assos Antik Kenti’nde ise hem Athena Tapınağı’nı görebilir hem de muhteşem gün batımını izleyebilirsiniz.

Şehir merkezinde ise Aynalı Çarşı’ya uğrayıp el emeği ürünlere göz atabilirsiniz. Askeri müze olarak kullanılan Çimenlik Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Saat Kulesi’nin yanında bulunan Fetvane Sokak’ta yürüyebilir, Kent Müzesi ve Arşivi’ni gezebilirsiniz. Daha sonra tüm bu güzellikleri hatırlamak için boğaza karşı bir çay bahçesinde simit ve çay keyfi yapabilirsiniz. Siz de Çanakkale otobüs bileti alıp bu keyfe ortak olmaya ne dersiniz?

Hazır Çanakkale’ye gelmişken…

Ne yiyelim?

Bir tür peynir tatlısı olan höşmerimin tadına bakabilirsiniz.

- Deniz ürünleri damak tadınıza uyuyorsa, asma yaprağında sardalyeyi mutlaka deneyin.

- Yöresel yemekler arasında oldukça sevilen yoğurtlu kavurmayı tercih edebilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Çanakkale’nin önemli iki adası Bozcaada’ya ve Gökçeada’ya mutlaka gidin. Ege’nin güzel adası Bozcaada’da bulunan Meryem Ana Kilisesi, Yalı ve Alaybey camileri sizi mimari güzellikleri ile etkileyecek. Gökçeada’da ise Gökçeada Sualtı Milli Parkı’nı gezebilir, Aydıncık Plajı’nda Ege’nin serin sularına atlayabilirsiniz.

- Oksijen deposu Kaz Dağları’nın doğal güzelliğine bağlanacaksınız. Tarihin ilk güzellik yarışmasının burada yapıldığı ve Afrodit’in bu yarışmanın birincisi olduğu rivayet edilir. En az Afrodit kadar güzel Kaz Dağları’nda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

- Gelibolu’da bulunan ve mimari güzelliği ile dikkat çeken Gelibolu Mevlevihanesi bir ziyareti hak ediyor.

- Yalı Han’da kitapçı ve seramik atölyelerini gezip soluklanmak için hanın avlusunda bir çay molası verebilirsiniz. !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.