Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Kocaeli Otobüs Bileti

Marmara’nın Gözdesi

Kocaeli

Marmara’nın gözde kenti Kocaeli, özellikle civar kentlerde yaşayanların tatil için tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Doğal güzelliğiyle dinlendiren, geçmişiyle merak uyandıran bu şehirde keşif turuna çıkmaya hazır olun.

Kocaeli doğayla barışık bir kent. Şehir merkezinde büyük bir alanı kaplayan SEKA Park bu barışıklığı doğrular nitelikte. Eski SEKA Kâğıt Fabrikası’nın bulunduğu arazi üzerine yapılmış dinlence alanı, dünyanın en büyük parkları arasında yer alıyor. Bir tarafı yeşilliğe bir tarafı denize bakan parkta Kâğıt Müzesi, Kent Müzesi, ışık kuleleri ve kafeler bulunuyor. Siz de şehir turuna SEKA Park’tan başlayabilir, kısa bir turun ardından kafeye oturup denize karşı keyif kahvesi içebilirsiniz.

Kent, şehir merkezinde olduğu kadar ilçelerinde de cevherler saklıyor. Gebze, Hereke, Kefken Kocaeli’nin kültürel açıdan zengin ilçeleri arasında yer alıyor. İlk olarak Gebze’ye uğrayıp,  Türkiye’nin ilk arkeologu ve modern müzeciliğin kurucusu olan ressam Osman Hamdi Bey’in evini ziyaret edebilirsiniz. Bugün önemli ziyaret merkezlerinden biri olan ev, müze olarak düzenlenmiş. Müzede Osman Hamdi Bey’in nadide resim çalışmalarını inceleyebilirsiniz. Hazır buraya kadar gelmişken Eskihisar Kalesi’ni de gezi listenize eklemenizi öneririz.

Gezginler Kocaeli ve çevresini özellikle dağ ve deniz turizmi için tercih ediyor. Siz de bu muhteşem doğanın peşinden gidin. Kerpe veya Kefken’de denize karşı uzanıp, huzurun keyfini çıkarın. Bu iki şirin köyün sığ denizi sizi kendine bağlayacak.  Denizinin yanı sıra pembe kayalarıyla bilinen sahillerin doğal güzelliği ise görülmeye değer. Kış mevsiminde ise önemli kış sporları merkezi Kartepe’de kayak yapma seçeneğiniz mevcut. Türlü kış sporlarına elverişli kayak merkezinde eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz. Söylemeden geçmeyelim; Kartepe’nin eteklerinde bir doğal güzellik bulunuyor ki o da Maşukiye. Sapanca Gölü’nün kıyısında bulunan ilçeyi her mevsim farklı güzellikler içinde bulabilirsiniz. Fotoğrafçıların, gezginlerin ve doğa sporlarıyla ilgilenenlerin uğrak noktası olan Maşukiye’den bir anı fotoğrafı çekmeden dönmeyin.

Kocaeli’nin doğal ve kültürel zenginlikleri öylesine bol ki anlatmakla tükenmez. En iyisi siz bu zenginlikleri keşfetmek için bir Kocaeli otobüs bileti alıp seyre başlayın.

Hazır Kocaeli’ne gelmişken…

Ne yiyelim?

- Kocaeli’nin simgesi hâline gelmiş pişmaniyeden yiyebilir, sevdiklerinize hediye olarak götürebilirsiniz.

- Yöresel tatlardan cizleme ve kıvırmanın tadına bakabilirsiniz.

- Alabalık vadisi Maşukiye’nin lezzetli alabalığından yiyebilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Kentin köklü geçmişine ait izler bulabileceğiniz Kocaeli Arkeoloji Müzesi ve Gayret Gemi Müzesi oldukça ilgi çekici eserlere ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezinden ayrılmadan bu iki müzedeki eserleri incelemenizi öneririz.

Kocaeli hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz Elektronik Kent Müzesi’nde sanal kent turu yapabilirsiniz.

- Hereke ilçesinde bulunan Halı ve İpekli Dokuma Fabrika-Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Müzede eski makineler, fotoğraflar, halı desenleri, ipek üretim tezgâhlarını inceleyebilirsiniz.

- Halı ve İpekli Dokuma Fabrika-Müzesi’nin karşısında bulunan Wilhelm Köşkü de görülmeye değer yerler arasında. Çivi kullanılmadan yapılan köşkün yapım aşaması da en az köşk kadar ilginizi çekecek.

- Dolmabahçe Sarayı’nın küçük bir örneği olarak görülen Kasr-ı Hümayun’u gezebilirsiniz. Yakınındaki Saat Kulesi’nin önünde fotoğraf çekinmeyi de unutmayın deriz. !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.