Nereden
NRD
Nereye
NRY
Gidiş Tarihi
GİDİŞ TARİHİ SEÇİNİZ
Dönüş Tarihi
DÖNÜŞ TARİHİ SEÇİNİZ

Kütahya Otobüs Bileti

Toprakla Ateşin Dansı

Kütahya

Toprakla ateşin kavuştuğu çiniler diyarında renkli bir şehir turuna çıkmaya ne dersiniz? Dünyaca ünlü çini eserleri, en iyi korunmuş tarihî kalıntıları Aizonai Antik Kenti, Frig Vadisi, eski Kütahya evleri ve daha fazlası bu turda sizi bekliyor.

Şehir, sizi valilik binasının önündeki çini vazoyla karşılayacak. Adımlarınızı şehrin sokaklarına doğru sıklaştırdığınızda Kütahya’nın kültür ve sanat merkezi Germiyan Sokağı’na varacaksınız. Germiyan Sokağı şehir turu için iyi bir başlangıç. Geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan tarihî evlerin bulunduğu sokak kentsel sit alanı ilan edilmiş. Sokakta şehrin görkemli konaklarını ziyaret edebilirsiniz. İhtişamlı konakların arasında keşif turu yaparken Kent Tarihi Müzesi’ne denk geleceksiniz. Gelmişken özenle hazırlanmış bu müzeye mutlaka uğrayın. Baştan belirtmekte fayda var; Germiyan Sokağı yarım saatte gezilecek bir yer değil, birkaç saatinizi sokağın güzellikleri için ayırmanız gerekecektir.

Şehrin kültürüne yakından şahit olmak isterseniz kent müzelerini gezmeye devam edebilirsiniz. Burada müzeler birbirine çok yakın. Arkeoloji ve Çini müzelerini gezmeden önce şehrin müze merkezi Ulu Camii’ye uğrayın. Müzelerin merkezinde bulunan cami özellikle görkemli mihrabı ile dikkat çekiyor. Caminin hemen yanında bulunan Arkeoloji Müzesi’nde Hitit, Frig, Roma, Osmanlı dönemlerinin izlerini görebilirsiniz. Gezi boyunca ilginizi en çok çekecek müze ise şüphesiz Çini Müzesi olacaktır. Özellikle 14. yüzyıldan kalma çiniler müzenin en değerli eserleri arasında yer alıyor.

Dönüş yolunda ise sevdiklerinize hediye almak isterseniz tercihinizi çini eserlerden yana kullanabilirsiniz. Dolu dolu geçecek bir şehir turunun garantisini vermek bizden, Kütahya otobüs biletini alıp gezinin keyfini çıkarmak sizden.

Hazır Kütahya’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

Beş çayının yanında yöresel hamur işleri haşhaşlı ekmek ve Gökçümen hamursuzunu deneyebilirsiniz.

- Simav’ın tadına doyum olmaz meşhur tahinli pidesini ve cevizli çöreğini mutlaka tadın.

Nereye gidelim?

- Kapadokya’yı andıran doğal kaya yapılarına sahip Frig Vadisi’ni mutlaka görün.

- Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ederken Aizanoi Antik Kenti’ne ait pek çok eser dikkatinizi çekecek. Eğer bahsedilen kenti merak ettiyseniz rotanızı Çavdarhisar’da bulunan kalıntılara çevirin. Antik kentte çok iyi korunmuş Zeus Tapınağı’nı ve dünyanın ilk ticaret borsası kalıntılarını inceleyin.

- Kurtuluş Savaşı’na tanıklık eden Zafertepe'yi ve Dumlupınar şehitliğini mutlaka ziyaret edin.

- Macar özgürlük savaşı önderlerinden Lajos Kossuth’un konakladığı müze-ev Lajos Kossuth Müzesi’ni gezebilirsiniz.

- Kütahya Kalesi’ne çıkıp kentin tüm güzelliğini buradan seyredebilirsiniz.

- Jeoloji Müzesi ve Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni görmeden dönmeyin.

 !
REZERVASYON YAP
Seçtiğiniz tarihe rezervasyon kabul edilmemektedir. En erken 4 gün sonraya rezervasyon yapabilirsiniz.