NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Kütahya Otobüs Bileti

Kütahya Hakkında

Sefer Sayısı

Kütahya Yüz Ölçümü

11.634 km²

Kütahya Nüfusu

571.731


Kütahya'nın Popüler Ziyaret Noktaları

Çini Müzesi
Çini Müzesi Merkez
Kütahya Kalesi
Kütahya Kalesi Merkez
Aizanoi Antik Kenti
Aizanoi Antik Kenti Çavdarhisar

Kütahya'da Ne Yenir

Cimcik

Cimcik

Erişteden yapılan cimcik, üzerine yoğurt ve eritilmiş yağ ile servis edilir. Erişteli yemek seviyorsanız denemenizi tavsiye ederiz.

Ortalama Fiyat : 12 TL

Tahinli Pide

Tahinli Pide

Simav’ın meşhur tahinli pidesinin ünü çoktan şehrin dışına taştı bile. Çayın yanına yakışan pide ağırlıklı olarak kahvaltıda yeniyor.

Ortalama Fiyat : 4 TL

Haşhaşlı Çörek

Haşhaşlı Çörek

Kütahya'da haşhaşlı birçok hamurişi bulabilirsiniz. Çayın yanına arkadaş arıyorsanız haşhaşlı çöreği denemenizi öneririz.

Ortalama Fiyat : 3 TL TL

Kütahya Böreği

Kütahya Böreği

Dolamber böreği olarak da bilinen ve Kütahya’nın yöresel hamurişidir. Bu böreğin peynirli, patatesli, kıymalı ve ıspanaklı çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Ortalama Fiyat : 7 TL


Kütahya'da Konaklama

Kütahya Merkez

Kütahya Merkez

Konaklama seçenekleri arasında merkez ilk sıradadır. Kütahya gezilecek yerlere kolay ulaşılabilir olmasının yanında Kütahya Otogarı’na da yakındır.

Ilıca

Ilıca

Kütahya termal kaplıca turizm ile ünlüdür. Ilıca termal kaplıca merkezlerinin yoğun olduğu bir bölge olduğu için burada çok sayıda termal otel bulabilirsiniz.


Mevsime Göre Yanınıza almanız gerekenler

İlkbahar

İnce mont-hırka

Yaz

İnce giysiler-hırka

Sonbahar

İnce mont-hırka

Kış

Eldiven-atkı-bere

Kütahya Seyahatinde Ne Giymeli?

Kütahya’da ağırlıklı olarak karasal iklim özellikleri görülür. Yaz ayları çok sıcak değildir, kış ayları biraz sert geçer. Kış aylarında sıcaklık sıfırın altına düşerken yaz aylarında sıcaklık 30 dereceyi geçmez. Kütahya seyahatinizi planlarken Kütahya hava durumu raporuna göre hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Kütahya Kamil Koç Otogar İletişim Bilgileri

Kütahya Otogar

(274) 225 23 00

Kütahya Hava Durumu

Bulutlu

12.55

En yüksek sıcaklık 12.55 En düşük sıcaklık 11.02 derece

Yağış: 0% Nem: 83% Rüzgar: 1.38 m/sn

Per

22.17°-22.17°

Cum

23.33°-23.33°

Cts

23.31°-23.31°

Paz

23.11°-23.11°

Pzt

22.33°-22.33°


Kütahya İpuçları

Turistik Seyahat için Ortalama Süre

2 Gün

Ortalama Harcanan
Ücret

190 TL

Alınabilecek İkonik
Hediye

Kütahya Çinisi

İl Plaka
Kodu

43

Telefon
Kodu

0 274


Kütahya'nın Neyi Meşhur

Kütahya Çinisi

Kütahya Çinisi

Kütahya, çiniciliğin dünyadaki sayılı temsilcilerinden biridir ve halkın birçoğu geçimini çinicilikten sağlamaktadır. Şehrin sembolü olan Kütahya çinisi, birbirinden zarif ve benzersiz motifleriyle tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Tavşanlı Leblebisi

Tavşanlı Leblebisi

Çikolatalı, şekerli, baharatlısından tarçınlı, limonlu, acılısına kadar 43 adet leblebi çeşidi sadece Kütahya’da var. Özel kavurma ve baharatlama yöntemiyle herkes tarafından çok sevilen ve ihraç edilen leblebilerin tadına bakmayı unutmayın.

Toprakla Ateşin Dansı

Kütahya

Toprakla ateşin kavuştuğu çiniler diyarında renkli bir şehir turuna çıkmaya ne dersiniz? Dünyaca ünlü çini eserleri, en iyi korunmuş tarihî kalıntıları Aizonai Antik Kenti, Frig Vadisi, eski Kütahya evleri ve daha fazlası bu turda sizi bekliyor.

Şehir, sizi valilik binasının önündeki çini vazoyla karşılayacak. Adımlarınızı şehrin sokaklarına doğru sıklaştırdığınızda Kütahya’nın kültür ve sanat merkezi Germiyan Sokağı’na varacaksınız. Germiyan Sokağı şehir turu için iyi bir başlangıç. Geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanan tarihî evlerin bulunduğu sokak kentsel sit alanı ilan edilmiş. Sokakta şehrin görkemli konaklarını ziyaret edebilirsiniz. İhtişamlı konakların arasında keşif turu yaparken Kent Tarihi Müzesi’ne denk geleceksiniz. Gelmişken özenle hazırlanmış bu müzeye mutlaka uğrayın. Baştan belirtmekte fayda var; Germiyan Sokağı yarım saatte gezilecek bir yer değil, birkaç saatinizi sokağın güzellikleri için ayırmanız gerekecektir.

Şehrin kültürüne yakından şahit olmak isterseniz kent müzelerini gezmeye devam edebilirsiniz. Burada müzeler birbirine çok yakın. Arkeoloji ve Çini müzelerini gezmeden önce şehrin müze merkezi Ulu Camii’ye uğrayın. Müzelerin merkezinde bulunan cami özellikle görkemli mihrabı ile dikkat çekiyor. Caminin hemen yanında bulunan Arkeoloji Müzesi’nde Hitit, Frig, Roma, Osmanlı dönemlerinin izlerini görebilirsiniz. Gezi boyunca ilginizi en çok çekecek müze ise şüphesiz Çini Müzesi olacaktır. Özellikle 14. yüzyıldan kalma çiniler müzenin en değerli eserleri arasında yer alıyor.

Dönüş yolunda ise sevdiklerinize hediye almak isterseniz tercihinizi çini eserlerden yana kullanabilirsiniz. Dolu dolu geçecek bir şehir turunun garantisini vermek bizden, Kütahya otobüs biletini alıp gezinin keyfini çıkarmak sizden.

Hazır Kütahya’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

Beş çayının yanında yöresel hamur işleri haşhaşlı ekmek ve Gökçümen hamursuzunu deneyebilirsiniz.

- Simav’ın tadına doyum olmaz meşhur tahinli pidesini ve cevizli çöreğini mutlaka tadın.

Nereye gidelim?

- Kapadokya’yı andıran doğal kaya yapılarına sahip Frig Vadisi’ni mutlaka görün.

- Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ederken Aizanoi Antik Kenti’ne ait pek çok eser dikkatinizi çekecek. Eğer bahsedilen kenti merak ettiyseniz rotanızı Çavdarhisar’da bulunan kalıntılara çevirin. Antik kentte çok iyi korunmuş Zeus Tapınağı’nı ve dünyanın ilk ticaret borsası kalıntılarını inceleyin.

- Kurtuluş Savaşı’na tanıklık eden Zafertepe'yi ve Dumlupınar şehitliğini mutlaka ziyaret edin.

- Macar özgürlük savaşı önderlerinden Lajos Kossuth’un konakladığı müze-ev Lajos Kossuth Müzesi’ni gezebilirsiniz.

- Kütahya Kalesi’ne çıkıp kentin tüm güzelliğini buradan seyredebilirsiniz.

- Jeoloji Müzesi ve Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni görmeden dönmeyin.