NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Şanlıurfa Otobüs Bileti

Şanlıurfa Hakkında

İnanç Turizminin Başkenti

Şanlıurfa

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehri Şanlıurfa… Burası inanç turizminin en önemli merkezlerinden, geçmişle bağlantısını koparmayan bir şehir...

Hz. İbrahim, Hz. Eyüp ve sayısız ismin yaşadığı kent adeta mucizeler şehridir. Balıklıgöl belki de bu mucizelerden en önemlisi. Hz. İbrahim efsanesine kaynaklık eden göl, Şanlıurfa’nın sembolüdür. O nedenle turunuza Balıklıgöl’ü ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Bu kenti gezerken yalnızca göl değil, Göbeklitepe ve Halfeti de sizi kendine hayran bırakacak güzellikteler. Dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe’de birbirinden farklı kabartmaları gördüğünüzde bize hak vereceksiniz.

Dünyanın ilk bilim merkezinden biri olan Harran ise şehrin gizemli kraliçesidir. Koni biçiminde yapılmış, kendine has mimarisi olan Harran evleri bu gizemin sebebi. Geçmişin yadigârı evleri gezebilirsiniz. Şehri çevreleyen surlardan ayakta kalmayı başarmış Harran Kapısı ve surlarla bitişik Harran Kalesi de görülmesi gereken yapılar arasında bulunuyor. Dünyanın ilk İslam üniversitesi bu topraklarda kurulmuş. Baştan sona kültür kokan bu ilçede üniversiteden geriye kalanları inceleyebilirsiniz.

Tüm şehir Doğu’nun kültürünü, o merak uyandıran yaşam biçimini taşıyor. Medeniyetlerin kesiştiği bu topraklarda her adımda ayrı bir cevher yatıyor. Ne kadar anlatsak nafile; siz en iyisi yol arkadaşınızı ve Şanlıurfa otobüs biletinizi de yanınıza alıp bu güzellikleri kendi gözlerinizle görün.

Hazır Şanlıurfa’ya gelmişken…

Ne yiyelim?

Namı tüm ülkeye yayılmış Urfa mutfağının birbirinden güzel yemeklerini deneyin; içli köfte, patlıcan kebabı ve tike kebabı damaklarınızı şenlendirecek lezzetlerin başında yer alıyor.

- Sapsız fincanda servis edilen, Şanlıurfa’nın meşhur kahvesi mırranın tadına mutlaka bakın.

- Şanlıurfa’nın meşhur çiğ köftesini ve Urfa kebabını tadabilirsiniz.

Nereye gidelim?

- Şanlıurfa’nın en eski ilçelerinden biri olan Halfeti’yi mutlaka görün. Siyah gülleri ile tanınan Halfeti’nin tarih kokan sokaklarında gezip Fırat Nehri’nde alternatif su sporlarını deneyebilirsiniz. Harran evlerinden farklı bir yapısı olan tarihî Halfeti evlerini de gezi listenize eklemeyi unutmayın.

- Balıklıgöl’e yüzünü dönmüş Rızvaniye Camii ve Medresesi’ni ziyaret edip, caminin gölgesinde gölü seyredebilirsiniz.

- Merkezde Gümrük Hanı çevresindeki çarşıları dolaşın. Halkı daha iyi tanıyabileceğiniz bir yer daha yoktur.

- Tarihî Şanlıurfa evlerinin yüksek duvarları ardında yaşayan kültürü keşfedebilirsiniz.

- Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde bulunan dünyanın en eski heykeli Balıklıgöl Heykeli’ni inceleyebilirsiniz.

- Fırfırlı Camii, eski adıyla On İki Havari Kilisesi’nin ilgi çekici mimarisini mutlaka görün. 

Her hakkı saklıdır. Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. 2019

Google Play AppStore