NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Sinop Otobüs Bileti

Sinop Hakkında

Su Perisi

Sinop

Türkiye’nin kuzey ucunda bulunan Sinop adeta bir su perisi gibi karşılar gidenleri. Diyojen’in memleketi olmasıyla birlikte bir görev daha alır üzerine, hem tarihini koruyacak hem de doğal güzelliğinin hakkını verecek. Bu görevi yüzyıllardır hakkıyla yapan Sinop, doğasından kültürüne kadar tüm güzelliklerini korumaya devam ediyor.

Sinop’u keşfetmeye şehrin kuzey ucundan yani İnceburun’dan başlayın. İnceburun Feneri’nin mavi ve yeşil içindeki bütünlüğüne hayran kalacaksınız. Fenerden devam ettiğinizde ise sizi Hamsilos Koyu karşılayacaktır. Burası dünyanın kendiliğinden oluşmuş tek koyu olma özelliği taşıyor. Dik ve dar kayalıkların çevrelediği koy, denizcilerin sığındığı bir liman durumunda. Sinopluların özelikle deniz için tercih ettikleri Akliman ise temiz denizi ve dinlence imkânı ile sizi cezbedecek güzellikte.

Şehir merkezi, uzun sahil şeridi ve kafeleri ile küçük ve sevimli bir kent görünümünde. Deniz havası ile birlikte keyifli bir yürüyüş yapın. Limandaki gezinizin ardından müzeleri gezmek üzere şehrin iç kısımlarına doğru turunuza devam edin. Şehrin küçük olmasının en güzel yanı şüphesiz her yere yürüyerek gidebilme imkânının olmasıdır. Yorucu olmayan mesafeler ile Sinop Arkeoloji Müzesi’ni ve diğer önemli müzeleri gezebilirsiniz. Müzede, Balatlar Kilisesi’nden getirilmiş ikonlar ve Kraliçe Sinope’ye ait heykeller ilginizi çekecek eserler arasında.

Şehir içini arşınlamaya doyamasanız da sizi şehrin biraz uzağındaki Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı ile tanıştırmak gerekir. Deniz, kum, göl ve orman ekosistemlerinin iç içe geçtiği bir alan olan Sarıkum, bu özelliği nedeniyle oldukça ilginç bir tabiata sahip. Bir tarafınız göl bir tarafınız deniz, karşıda ağaçlar, size adeta cennette olduğunuza inandıracak.

Denizi, suyu yaşamlarının başına koyan Sinop, güzellikleriyle etkileyen bir şehir. Siz de bu su perisi kenti görmek için Sinop otobüs bileti alıp maceraya başlayabilirsiniz.

Hazır Sinop’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Sinop’un yöresel lezzetleri cevizli-üzümlü ya da kıymalı nokul ve çay eşliğinde kahvaltınızı yapabilirsiniz.

- Hamsi denince akla ilk gelen şehir Sinop’tur. Burada hamsinin her çeşidini bulabilirsiniz ancak özellikle hamsi kuşu yemenizi öneririz.

- Meşhur sırık kebabı ve kulak hamuru olarak bilinen mantı farklı lezzet arayanlar için tercih edilebilir yemekler arasında.

- Değişik bir aromaya sahip erfelek kestanesinin tadına bakabilirsiniz.

Nereye gidelim?

Sinop’u dört bir yandan kuşatmış Sinop Kalesi surlarını gezip kenti tepeden seyredebilirsiniz. Daha etkileyici bir şehir manzarası içinse Şahin Tepesi’ne mutlaka çıkın.

- Kentin kültürüyle tanışmak isterseniz bir sonraki rotanız Etnografya Müzesi olabilir. Etnografya Müzesi 18. yüzyıl Osmanlı konut mimarisinin tüm özelliklerini taşıyan, üç kattan oluşan Arslan Torun Konağı’nda bulunuyor. Konağın tavan süslemeleri ve konak yaşantısının canlandırılışı ilginizi çekecektir.

- Sıra şelaleler, Erfelek Tatlıca şelalelerinin etkileyici güzelliğini görmeye gidebilirsiniz.

Hazır İnceburun’a gitmişken Türkiye’nin en kuzey ucunda güneşin doğuşunu izleyin.

- Arkeoloji Müzesi’nde namını duyduğumuz Balatlar Kilisesi’ne uğrayın. Etnografya Müzesi’ne oldukça yakın olan kilise yüzyıllık kalıntısı ile şehrin en değerli yapıları arasında yer alıyor.

- Yapay göl Akgöl’e uğrayın. Dinlence mekânı olarak kullanılan gölde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Yolun devamında İnaltı Mağarası bulunuyor. Akgöl’e kadar gelmişken bu mağarayı da görmeden dönmeyin.

Her hakkı saklıdır. Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. 2019

Google Play AppStore