NRD
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
KALKIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
NRY
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ
VARIŞ NOKTASI SEÇİNİZ

Tokat Otobüs Bileti

Tokat Hakkında

Geçmiş Zamanın İzinde

Tokat

Asırlardır Orta Karadeniz’in gözde şehri olan Tokat’ın taze havası ve eski sokakların kokusu içinize işleyecek.

Şehir merkezindeki ilk durağınız sarp kayalıkları üzerinde şehri seyreden Tokat Kalesi olsun. Tüm şehri ayaklarınızın altına alın, Tokat’ın tüm tarihî dokusunu göreceksiniz. Kaleden sonra şehri karış karış gezmeye geldi sıra. Müze-ev olarak hizmet veren Latifoğlu Konağı’nda yöresel eşyaları tanıma şansını yakalayın. Konağın ardından Tokat’ın turistik öğeleri arasında önemli bir yere sahip olan Bey Sokağı’na uğrayın. Sokağın her iki yanında bulunan tarihî ahşap evleri inceleyin. Tarih turuna ara vermeden Gökmedrese olarak bilinen Tokat Müzesi’ne uğramadan geçmeyin. Geçmiş medeniyetlerden kalan arkeolojik ve etnografik eserleri ilginizi çekecektir. Müzenin heybetli kapısı da en az içindeki eserler kadar kıymetli bir işçiliğe sahip. Yönünüzü eski Tokat’ın ruhunu hissedeceğiniz Behzat Çarşısı’na çevirin. Behzat Camii ve Saat Kulesi çarşıda görmeniz gereken yerler arasında.

Ballıca Mağarası Tokat’ın önemli turizm noktalarından biri. Özellikle astım hastalarının da ziyaret ettiği bir yer. Ballıca Mağarası’na giderken Mahperi Hatun Kervansarayı’na da uğrayın. Heybetli giriş kapısı ve yanınızda akan İn Deresi boyunca ilerleyin.

Karadeniz’in gelmiş geçmiş en güzel mirasına ev sahipliği yapan Tokat, doğal ve tarihî güzelliklerini gidenlerin kucağına döküyor. Siz de payınıza düşeni almak için Tokat otobüs biletinizi alıp çıkın yola.

Hazır Tokat’a gelmişken…

Ne yiyelim?

- Tokat, doğal güzellikleriyle olduğu kadar, gastronomi turizmi açısından da önemli bir yer. Özel ocaklarda pişirilen Tokat kebabı ve iç bakladan yapılan bakla dolmasının tadı damağımızda kalacak.

- Cevizli çörek de ara öğününüzde tercih edebileceğiniz yiyecekler arasında yer alıyor.

Nereye gidelim?

- Tahta baskı ürünlerin yapıldığı Yazmacılar Çarşısı’nda el emeği ürünlere mutlaka göz atın.

- Jules Sezar’ın meşhur “Veni, vidi, vici” sözünü söylediği Zile Kalesi’ni mutlaka ziyaret edin. Kalenin çevresindeki kitabeler ve kalıntılar da görmeye değer.

- Selçuklu mirası tarihî Hıdırlık Köprüsü’nde yürüyüşe çıkın.

- Sulusaray ilçesinde bulunan Sebastapolis Antik Kenti’ni ziyaret edin, mozaik eserleri inceleyin.

- Enfes bir manzaraya sahip Kaz Gölü’nde göçmen kuşları takip edebilir, güneşin batışındaki muhteşem manzaraya ortak olabilirsiniz. 

Her hakkı saklıdır. Kamil Koç Otobüsleri A.Ş. 2019

Google Play AppStore